| andutzica a întrebat:

Cum pot demonstra ca PATRIA ROMANA de george cosbuc este opera lirica? funda+vot

Răspuns Câştigător
| RoxyOnTPU a răspuns:

Ceao...pai in primul rand scrii definitia(cum a spus si fadetoblack) si gasesti in poezie marci ale eului liric.De exemplu: puncte de suspensie(in poezia asta nu cred ca sunt din cate-mi amintesc dar sa tii minte ca este una dintre marciile eului liric), exlamatii (de exemplu in versul"Unde-au vitejit stramosii!" si in versul "Si ea sfânta sa ne fie!") si ar mai fii propozitii la persoana Isi a-IIa(din cate stiu nu sunt in poezia asta, dar mai verifica odata; oricum tine minte ca este una dintre marciile eului liric). Definitia eului liric este:
Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea și transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forță de sugestie ce se adresează sensibilității cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil și al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită și persoana a II-a. Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Buna, pai. scrii definitia operi lirice si caracterisiticile, dupa care argumentezi happy pe baza lor happy
bafta!