| annna08888 a întrebat:

Cum pot înțelege matematica? Pur și simplu nu o înțeleg și de fiecare dată am emoții și mi-e frică atunci când avem ora de mate-online) de frică nu le răspund profesorilor și imi pune nota mica sau absenta....cum pot înțelege matematica? Voi avea și un test la mate...

Răspuns Câştigător
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Este simplu, nu e prea mare bătaie de cap. În primul rând, închizi calculatorul, inclusiv telefonul televizoru si ce mai ai tu prin casa. Iti iei o foaie de matematică, indicat mai multe sau un caiet si i dai drumu la exerciții. Cel mai bine, deschizi caietu de clasa! ( nu cel de teme ca acolo poti sa fi gresit ), si o iei la scris. Copii exercitiu din caiet pe foaie, dupa care închizi caietu si l faci pana iese. Asa înveți frt, altfel n ai ce i face. Mult succes, baftă!

| annna08888 explică (pentru AlaSwek):

Pai dacă nu stiu sa rezolv exercitiul, cum îl fac pana îmi iese

| AlaSwek a răspuns (pentru annna08888):

Înveți lecțiile din ainte, pe care nu le ai invatat. Si ai sa vezi ca o o să iti iasa happy

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Meditatie cu meditator personal care sa vrea sa te faca sa intelegi...
fiecare om are un anti-talent, la mine e de ex. contabilitatea, la un moment dat era cautata serios, si parintii mi-au platit un curs, la care am dat kix cu brio pentru ca ma uitam crucis la fiecare idee si creierul meu refuza la modul absolut sa retina ceva, ORICE
sunt oameni care refuza tehnologia, de ex. am un prieten la care am incercat sa ii explic o chestie de IT simpla si pe intelesul oricui si a refuzat cu desavarsire sa ma asculte, oricat de clar formulam ideea
sora-mea de ex. refuza total sa instaleze o applicatie in telefon, daca nu o arde... SERIOS
etc.
la tine e matematica... asa ca in afara de cineva care sa stea langa tine si sa iti spuna ce si de ce, fiecare chestie, nu prea ai nici o sansa sad

| annna08888 explică (pentru Zuzu1991):

Profesorii nu imi explica, pur și simplu eu nu îi înțeleg, mai ales în mediul online...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru annna08888):

Nu ai inteles idea de meditator personal
adica cineva care sta numai cu tine sa iti explice, ce si de ce

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In ce clasa esti? Si ai nevoie de ajutor la algebra sau la geometrie mai mult? (Sunt diferite, imi doresc sa inteleg mai bine situatia ca sa iti pot oferi sfaturi mai bune, imi cer scuze daca te deranjeaza intrebarile