| Crush247 a întrebat:

Cum pot invata cat mai logic gramatica Lb. Romane? (Dau funda )

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citind cat mai muuulte carti de beletristica.
Logic.

| AFR81 a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa citesti cat mai multe carti.

| T0T a răspuns:

Sunt multe părți din gramatica limbii române care nu au logică. O porțiune poți să o înveți și logic însă în general limba română trebuie simțită, regulile nu se aplică peste tot la fel, sunt aspecte complet ilogice, însă nimeni nu te pune să te faci expert în gramatică, învață cât să știi să scrii cât mai corect. Asta o faci citind și căutând reguli gramaticale dacă ai anumite confuzii.

| aXy99 a răspuns:

Iti formezi niste conexiuni si o inveti dupa logica ta. Care trebuie adaptata. Nu prea ai cum. Sunt doar niste litere puse si semne intr-o anumita ordine, pana la urma laughing

| Crush247 explică (pentru aXy99):

'' Stai asa ca nu-i asa! '' laughing
Eu vorbesc inclusiv de terminatii, timpuri, derivri etc. laughing

| Anonimusrocraft a răspuns:

Nu mai ai ce sa faci trebuie sa reiei manualele clasei V-VIII

| quiza a răspuns:

Pentru ce ai nevoie? Eu învăț pentru admitere - poliție.
Poate te pot ajuta...

| Crush247 explică (pentru quiza):

Aceleiasi problema! laughing

| quiza a răspuns (pentru Crush247):

Dacă te pot ajuta, lasă nr. în mesaj privat.