| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata mult si eficient? De exemplu nu stiu la ce materie sa invat mai mult, adica am de invatat si la celelalte materii si tin cont si de celelalte note nu numai de notele de la romana, matematica si geografie. Cum pot invata la mai multe materii si sa retin tot?

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Repeti cu voce tare si incerci sa tii minte, trebuie sa faci cumva sa te si intereseze. Altfel n-ai cum, mai ales daca nu ai capacitatea sa inveti mult. Sa o faci si des.

| Elena9328 a răspuns:

Tine minte, notele nu te ajuta în viața. Învață ceea ce ți se dă pentru lucrări, fa rezumate. Concentrează te mai mult pentru bacalaureat, nota aceea te ajuta sa intri la o facultate buna. In rest, cine naiba te întreabă de Stefan cel Mare daca, să zicem, lucrezi că translator?!

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Da dar conteaza enorm de mult si notele, pentru ca la inscrierea la facultate voi da foaia matricola cu toate notele mele din clasele 9-12 si daca vor vedea multe note de 3-4 nu voi face o impresie buna si sansele cresc de a fi respins.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vor vedea media, nu notele. Și nu cred că o medie de 7 te ar respinge undeva. Având în vedere că bacul ar putea fi peste 8

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur si simplu aloci mai mult timp invatatului.Depinde si de capacitatile tale.Sunt unii carora le ajung 30 min sa invete ceva la perfectie si altii carora le trebuie 3 ore.Ideal e sa faci conexiuni logice.

| miolina a răspuns:

Stand intr-un hamac in natura.