| Hoobastank a întrebat:

Cum pot sa aflu lungimea diagonalelor unui trapez stiind lungimea bazelor si laturilor opuse?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce înseamnă laturi opuse?
Bazele nu sînt laturi opuse?
Poate ai vrut să spui laturile neparalele.
Și apoi, contează ce fel de trapez este.
Funcție dacă este oarecare, dreptunghic sau isoscel, algoritmul de calcul comportă discuții de la caz la caz.
Dar, mai înainte de toate, enunțul este șchiop încă din start.
Și, chiar dacă am avea datele exacte, tot trebuie explicat detaliat fiecare caz în parte.
Or, amicul, cel care cere ajutor, este „bubă" la geometrie. Nici nu știe ce să ceară.
Pentru a i se explica ceea ce el vrea
ai putea pierde mai mult de o oră.
Mai mult decît atît mă abțin de a mai spune ceva.

| Rubyrubyy a răspuns (pentru corolav):

Daca nu stii raspunsul atunci nu ti-a cerut nimeni parerea......Mai bine taci si nu raspunde tu aici sa te arati cat esti de ''destept'' corectandu-l pe el...

| sabin89 a răspuns:

"nu conteaza" - nu e un raspuns. Pentru ca asta ar insemna sa alegem noi unul din cazuri, care vrem. Si alegem pe cel dreptunghi, de exemplu, ca e cel mai simplu. Ca raspunsul tau sa fie valid, trebuie sa specifici una din cele trei variante: 1. dreptunghic; 2. isoscel; 3. oarecare.

| SSHGHFHF a răspuns:

E trapez dreptunghic, isoscel sau oarecare?

| Hoobastank explică (pentru SSHGHFHF):

Oricare, nu conteaza:p