| nicooparaschiv a întrebat:

Cum pot sa iau 10 la romana si 10 la mate in bac? La simularea a 2-a am luat intre 9.50 si 10 la mate gresind doar la calcule din neatentie, iar la romana am luat 7 fix, facand totul perfect mai putin subiectul 3 la care nu am invatat inca comentariile.
Operele le am citite (majoritatea), insa nu stiu absolut nici un comentariu. Mai am timp sa le invat pe toate 15 comentarii? Daca da, cum pot invata cat mai eficient si productiv pentru a lua 10 sau cel putin pentru a putea pica pe barem, iar la mate sa reduc sansa de a face greseli din neatentie pe catmai mult posibil? Multumesc mult pentru sfaturi, si dau follow tuturor celor binevoitori care au raspuns!

Răspuns Câştigător
| Francesca1102 a răspuns:

Buna. La romana invata cat poti de bine primele subiecte sa le rezolvi perfect, macar la acelea sa fii 100% stapan pe tine si gandeste foarte bine inainte de a scrie, gandeste logic, iar la opere fa-ti rezumate zilnic acasa sa-ti intre in cap mai bine. si poti scrie mai putin din teorie la bac, nu poti invata la perfectie, doar sa stii esentialul si atunci dezvolti cu cuvintele tale cat poti. dar povesteste cat poti de mult, intra in detalii ca sa ajungi macar la numarul de cuvinte cerut. Nu te stresa mult, eu am invatat in mai comentariile si cele mai multe le-am pus la punct cat de cat in ultimele zile. M-au ajutat exagerat de mult acele piese rap cu comentariile (desi nu credeam) mi-au intrat in cap anii si toate chestiile astea marunte din teorie. La mate nu te pot ajuta pentru ca nu am dat (din fericire).