| Sofiaaaaaa a întrebat:

Cum pot sa învăț timpurile la engleză dacă eu sunt varza cu enegleza?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu sunt așa de complicat de învățat.
Dar, pentru a-ți fi ușor ar fi bine să știi și verbele neregulate.
După cum știe toată lumea timpurile verbale sunt clasificate în felul următor:
- trecut:
Past Simple
Past Perfect Simple
Past Continous
Past Perfect Continous
-prezent:
Present Simple
Present Perfect Simple
Present Continous
Present Perfect Continous
- viitor:
Future Simple
Future Perfect Simple
Future Continous
Future Perfect Continous

Pentru a le ști trebuie să le înveți logic.
De expemplu, la Present Perfect Simple la afirmativ ai: S+ Have/has+Vb(ed, forma aIII-a)
-la Past Perfect Simple afirmativ ai: S+had+vb(III)
- la Future Perfect Simple ai: S+ shall/will+ have+vb(ed, III).
Dacă te uiți cu atenție îți dai seama că nu e așa de greu, sunt destul de simple de învățat.

3 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Sunt banal de simple deci nu-ti face griji.
Cauta pe internet sau roaga un profesor sa te ajute

| Sofiaaaaaa explică (pentru aimullah123):

Crezi? Dacă eu nu prea știu sa INI traduc propoziitile.

| aimullah123 a răspuns (pentru Sofiaaaaaa):

Cel mai usor inveti cu un meditator. E bine sa ai unul cand esti in scoala