| kristyanna a întrebat:

Cum pot sa retin lectiile la scoala si cand invat?

Răspuns Câştigător
| XxOanaAlexandraxX a răspuns:

Pai asta depinde si de interes...De exemplu, un studiu arata ca o mare parte a creierului uman se ocupa cu memorarea unor melodii.Este mult mai usor sa retii o melodie de la radio sau tv decat invatarea unei formule la fizica care e mult mai mica.
Acum nu iti spun sa compui o melodie cu lectii si formule, iti spun doar sa iti alegi cateva melodii preferate pe care le cunosti bine si sa inlocuiesti versurile originale cu formule si teorii ale lectiilor tale.
Eu asa fac si mi se pare chiar foarte folositor.
Sper ca te ajuta asta happy

2 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Ia MemoPlus.

| Aniisoara a răspuns:

Ia pastile de memorie big grin