| by_gaby a întrebat:

Cum poti afla volumul unei figuri neregulate stiind dimensiunile laturilor 3cm, 7cm, 11cm, 10cm si 9cm?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Te referi la arie, volumul se aplica in 3 dimensiuni.

Ca sa afli aria, imparti figura in mai multe triunghiuri care nu se intersecteaza. Faci calcule elementare cu triunghiurile si aduni ariile.
Te avertizez, totusi, ca te vei juca cu radicali si/sau numere cu virgula, depinde de cum calculezi.

| by_gaby explică:

Am spus corect, vreau volumul, nu aria. Aria e usor de aflat, ma intereseaza volumul.