| Brieezer a întrebat:

Cum poti deveni profesor?

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.
Facultate absolvita (in domeniul materiei in care vrei sa predai) cu licenta luata si inscriere la concursul de titularizare.
Este FOARTE IMPORTANT : sa faci modulul psihopedagogic din cadrul facultatii respective.
Sarbatori cu lumina si pace si o zi faina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Terminand o facultate + modulul de pedagogie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru "educatoare-învăţătoare" este suficient să faci un Liceu Pedagogic cu această specializare :)

În plus, dacă doreşti să predai o anumită disciplină, atunci faci o facultate în acel domeniu şi fiecare facultate are un "Modul psihopedagogic" - vezi detalii la linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/modul_pedagogic/

http://www.utcluj.ro/dspp/modul-psihopedagogic/
Dacă faci şi acest "Modul psihopedagogic" Nivelul I, atunci poţi preda la ciclurile primar şi gimnazial - iar cu Nivelul II poţi preda la liceu.

Sau, poţi face P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ).
Dacă termini specializarea P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ) poţi fi "Profesor pentru invatamantul primar si prescolar" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/......scolar.php

Dacă termini specializarea Pedagogie poţi fi "Profesor discipline psiho-pedagogice (cu conditia absolvirii si a masteratului de specialitate), profesor de „Cultura civica/Educatie civica" la nivel gimnaziu, profesor de sprijin, consilier scolar, referent de specialitate in invatamant, coordonator programe educationale, profesor documentarist, animator socio-educativ" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/specializari/pedagogie.php

Toate cele bune!

| Ralu_Raluka_1995 a răspuns (pentru bursuc001):

Bună dacă fac pedagogia învățământului primar şi preşcolar asta înseamnă că pot fi şi învățătoare si profesoară adica pot preda si la ciclul primar şi la cel gimnazial?
Mulțumesc!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa faci un modul pedagogic la o facultate.

| R0R0 a răspuns:

Trebuie sa termini o facultutate +modulul de pedagogie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti devenii profesor.

| Daniel2836 a răspuns:

Facultate absolvita (in domeniul materiei in care vrei sa predai)
Să faci modulul psihopedagogic din cadrul facultatii respective.
Sărbători fericite!

| GreenWolf a răspuns:

Pai,pasii sunt astfel
Scoala>Liceu bazat pe domeniul in care vrei sa devii profesor, de exemplu, vrei sa devii profesor de engleza atunci te duci pe un profil de Biling intensiv engleza>Dupa faci o facultate pe domeniul respectiv>Masterat pe domeniul respectiv si modul pedagogic

| Tudy1998 a răspuns:

Trebuie să îți alegi o materie, sa intri la o facultate cu medii cat mai mari, sa faci modulul de pedagogie. Nu stiu exact ce examene trebuie sa ai