| Derkes a întrebat:

Cum poti deveni un om open minded? Cu o alta gandire total diferita fata de ceea ce este in Romania, spre exemplu ca in tarile nordice, vestice.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi să locuiești acolo.

| Frank51 a răspuns:

Gandesti logic, te bazezi pe fapte.

| Sn4k3 a răspuns:

Crezi ca in Romania nu sunt oameni deschisi la minte (sau open minded daca e sa vorbim romgleza), doar pentru ca ai vazut tu cativa amarati? Daca vrei sa devii si tu deschis la minte, trebuie sa incetezi sa vorbesti fara sa gandesti si sa intri in spirit de turma, cum ai facut acum. Daca nu esti in stare sa gandesti in felul asta, atunci trebuie sa iei exemple de undeva, alti oameni, filme, carti etc. care sa te ajute sa-ti schimbi felul de gandire. Daca nici de acolo nu te prinzi care-i treaba, inseamna ca nu-i de tine si c'est la vie.

| AC4S4 a răspuns:

Deschis la minte este cel care, daca primeste noi concepte, idei, le si analizeaza inainte de a decide daca le accepta sau le refuza.

Sa luam un exemplu care a cam facut dezbinare printre romani: Referendumul din octombrie 2018.
- Inchisi la minte au fost cei care au ales sa nu mearga la vot, crezand ca se voteaza o lege de-a lui Dragnea SAU cei care au mers la vot pentru ca le-a spus primarul, preotul, vecinul ca asa trebuie SAU cei care au boicotat pe motivul ca #iubireanusevoteaza (ceva ce nu avea legatura cu tema referendumului).
- Deschisi la minte au fost cei care au mers sa voteze, informandu-se inainte ce se voteaza.

Nu cred ca occidentalii sunt deschisi la minte. Ei sunt inchisi la minte in extrema ca accepta orice fara a analiza inainte. Romanii sunt inchisi la minte in extrema ca refuza orice fara a analiza inainte.

Faptul ca accepti orice iti spune o minoritate sa accepti nu te face deschis la minte. Daca analizezi si aduci argumente bune pentru decizia pe care o iei, atunci esti deschis la minte.
In concluzie, ca sa fii deschis la minte, analizeaza si hotaraste singur ce decizie sa iei.

| Mclaren12 a răspuns:

N-a zis nimeni ca in alte tari oamenii sunt mai deschisi la minte. Si acolo este plin de ignoranti doar ca in Romania religia duce ignoranta la extrem.

| christine99 a răspuns:

E ceva treptat. Nu te trezesti intr-o zi gandind total diferit. Stii engleza? Cauta pe Youtube superwoman, macdoesit, james corden, SNL. Din Romania, poti sa te uiti la Andreea Balan ca e o persoana foarte deschisa la minte.

| AC4S4 a răspuns (pentru christine99):

Cativa din oamenii enumerati de tine merg pe principiul "Accept asta pentru ca asa". Fara argumente.
Ben Shapiro ar fi un exemplu bun.

| raz0000001 a răspuns (pentru christine99):

"MAC!", acum pe bune, macdoesit? n-am nimic cu el, da nu prea e educativ laughing)))))

| christine99 a răspuns (pentru raz0000001):

Cerința e să fie open mind. E alegerea lui/ei daca vizionează sau nu.

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Gandesti diferit de Romania

| Marinela9184 a răspuns:

Eu zic ca in primul rand, nu ar trebui sa te intereseze "restul" din Romania, pentru a putea sa ai o gandire asa cum doresti, trebuie sa lucrezi la asta, trebuie sa iti dedici timpul tie prin citit cateva carti de auto dezvoltare ( cateva, pentru ca mie personal mi se pare ca majoritatea prezinta cam aceeasi idee insa interpretata din mai multe puncte de vedere, poate ca ajuta acest lucru totusi sa vezi lucrurile din mai multe perspective), poate chiar si meditatie, de ce nu. Parerea mea este ca ar trebui incerci sa iti schimbi viziunea despre anumite lucruri, sa vezi si o alta parte a lor. Incearca chestii noi, incearca sa gandesti pur si simplu altfel dar si intr-un mod mai pozitiv, si eu zic ca o sa vina de la sine.

Ca si lectura, recomand: Atitudinea este totul - Jeff Keller (geniala carte ), Totul depinde de tine - Thomas B. Smith, si mai poti cauta altele similare.

Mult succes!

| simacristian a răspuns:

Te pui in locul oamenilor pentru a vedea motivul pentru care ei fac anumite lucruri, empatizezi cu ei.