| Ssshadow a întrebat:

Cum poti invata mai repede o lectie la sitorie, biologie, geografie, etc?
Daca stiti plss am nevoie urgent de raspunsuti.

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Pune-te frate si fa o schita la ce citesti... o sa inveti mai repedewinking succes petrisor

9 răspunsuri:
| Mihaela a răspuns:

Eu imi scriu ideile principale pe o foaie.big grin

| Patricia a răspuns:

Pai...invata-ti de seara si citeste si dim o data si apoi spune lectia fara sa te uiti in caiet
Poti sa citesti pe propozitii, sa o repeti de mai multe ori pana iti intra in cap(toceala) sau sa o citesti si sa incerti sa o intelegi ...Si tot asa
Sau
O citesti o data dupa zici ce ai inteles in mare, o mai citesti o data si incerci sa te uiti foarte putin in caiet, doar la 1 cuvant care nu l-ai retinut...
Sper ca te-am ajutat cat de catwinking

| theorizer a răspuns:

Nu-i nevoie sa retii tot, invata si tu de 7. Adica doar citeste lectia, nu-ti propune sa memorezi, propune-ti sa intelegi. Nu te incorda, citeste degajat, asa cum ai citi un ziar. Numele, datele sau inaltimile le tocesti separat, daca ai un profesor care da note dupa asta.
Metoda de tocit: faci doua coloane, una cu intrebari, una cu raspunsuri. Memorezi raspunsuri, acoperi coloana cu o alta foaie, si scrii pe ea raspunsurile tale, bine, rau, forte rau, hilar, scrii tot. Apoi corectezi si astfel iti dai seama unde, cum si de ce ai gresit. Desigur, apoi reiei procedura. Deasemenea, nu-i musai sa stii tot, doar nu vrei sa te trezesti sef de promotie big grin

| Madalichka a răspuns:

La mine merge sa fac o schema. Sau chiar un desen (nu artistic, dar cat sa fie clar ce se intampla) Iar la geografie poti xeroxa harta si sa scrii pe ea sau sa desenezi ce ti s-a spus in lectie.
Sper sa-ti fie de ajutor. Eu asa am reusit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu este sa fii foarte atent cand citesti din carte sau caiet eu sunt cls a7a si asa fac oricum eu aproape am numai 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc tot de 3-5 ori si recapitulez

| sergiuflore a răspuns:

Te trezesti dimineata devreme, dupa ce te racoresti putin te apuci si citesti lectia odata, iar dupa aia incerci sa o spui din memorie(ceva de genu... vorbesti tu cu tine)unde nu sti te mai uiti dar trebuie sa fi atent cand citesti. Nu sa te gandesti la iubit(a)laughing

| FallenB a răspuns:

Incearca sa iti faci un rezumat sau sa faci sectiuni cu fiecare dintre idei si apoi incearca sa le inveti pe sectiuni. Funda?

| Adelinutza9717 a răspuns:

Nu invata cuvant cu cuvant din carte sau caiet...incearca sa intelegi!