| xseven7 a întrebat:

Cum poți învăța o limbă străină dacă te afli în țara respectivă unde se vorbește?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cica, prima data se invata injuraturile... big grin
Adevarul este ca, cei care injura mai fac si gesturi universal-cunoscute, cu care asociezi.

Deoarece sunt multe cuvinte straine raspandite in toate limbile, auzindu-le si gesticuland deasupra poti intelege si sa comunici cu cei de acolo.

Fiind mult timp intre ei, zilnic inveti cuvinte noi, iar dupa 1-2 ani ajungi deja sa conversezi macar la nivelul minim necesar.

Te poti inscrie si la cursuri pentru invatarea limbii, cu care sa inveti mai repede si mai bine, inclusiv gramatica.

| dannyel86 a răspuns:

E clar ca ai nevoie de un ghid de conversatie roman - strain, cu care sa te descurci in situatiile cele mai uzuale. Apoi cumperi un dictionar, pentru a-ti imbogati vocabularul.
Acum e mai simplu: te poti descurca si cu o limba de circulatie internationala (egleza, germana), chiar daca aceasta nu e limba oficiala a statului in care te afli.
Inainte era mai greu. O matusa a plecat in Grecia in 1998 si acum cunoaste limba foarte bine. Crezi ca a luat lectii de greaca in Romania? Gresit! Un ghid si un dictionar au ajutat-o sa invete limba. Accentul il dobandesti datorita locuitorilor zonei unde te stabilesti.
Nimeni nu spune ca e usor, dar nu exista nu se poate!winking

| UsernameFemale a răspuns:

Salut!
Pai ce spui de o carte pentru gramatica, eventual si un dictionar? Din moment ce si interactionezi cu persoane din tara respectiva, clar ar trebui sa iti fie mai usor.

| Sergiu_Sergiu_1997_AfHr a răspuns:

Eu cred asa
ca daca ai persoane apropiate poti sa vorbesti cu ele da daca nu ai persoane apropiate incearca prin mimica sau cu aplicatia translate pot sa trimit silka