Întrebare recomandată | SERIALS a întrebat:

Cum poti obtine o bursa de studiu in Italia fiind cetatean roman?

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe vremea mea era pe baza de nota, ca rezultat învățând și având aceleași medii peste 9, 50 astfel m-am încadrat pentru bursa de merit cat și pentru cea de studii. In vara, după terminarea celui de-al treilea an de studiu, am plecat 10 studenti împreună cu Dr. Universitar în Italia. Cei drept noi am stat doar 2 săptămâni la Roma, care au fost pentru studiu în istoria artei. Deși sunt alte facultăți care oferă bursa de studiu și pentru o perioadă mai mare.
Interesează-te la secretariatul facultății tale cum poți prinde o bursă de studiu în străinătate.
Succes!

| JicaContra a răspuns:

Da telefon la:
-ministerul invatamantului din Romania
-ministerul de externe roman
-ambasada Italiei
-la ministerul invatamantului din Italia
-la scoala unde vrei sa ai bursa
etc.
daca printr-un absurd absolut, absolut, chiar NU capeti nici o informatie folositoare de la nici unul dintre locurile de mai sus, atunci, efectiv da telefoane la presa, ProTV, Antena3, etc. si efectiv roaga-i frumos sa te ajute ca esti disperat si nu mai stii unde sa te interesezi

Răspuns utilizator avertizat
| NumaPompilius a răspuns:

Prin programul Erasmus dar asta inseamna sa inveti deja la o facultate din Romania si sa mergi un semestru acolo

Răspuns utilizator avertizat
| mihaela000ela a răspuns:

Procedurile pentru accesul, înmatricularea și șederea studenților străini sau internaționali în cadrul programelor de învățământ superior din Italia pot fi accesate pe site-ul: http://www.studiare-in-italia.it/studentistranieri/

| Valentina8 a răspuns:

Se chiedi in segretaria una risposta te la daranno laughing E inutil sa intrebi aici, si pentru ca fiecare scoala difera, are reguli diferite nu peste tot e la fel. Esti in nord e diferit daca esti in sud e tot diferit. Intreaba la scoala in care inveti chiar si un profesor de al tau poti intreba ca te va lamuri

| Drkurt01 a răspuns:

Nu am luat niciodata bursa, fiind si de putin timp in Italia, dar la mine in liceu pentru a lua bursa trebuia doar sa ai mai mult de 8 in toate materiile. Duceai o cerere in secreterie daca indeplineai toate cerintele.
Poti sa intrebi in secreterie, nu stiu daca e peste tot la fel. Pe mine ma ajutau mereu daca aveam probleme.
Daca esti la facultate, nu stiu exact, poti sa te interesezi, nu stiu daca e cineva aici care sa poata sa-ti raspunda exact.

| smihai23 a răspuns:

Învățând?