| alexalexandrusincerul a întrebat:

Cum putem invata mai usor limba engleza? Gramatica mi se pare foarte grea si vreau sa invat foarte bine. Mi se pare cel mai greu cand trebuie sa identific un timp verbal.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lucrand multe exercitii. Cand inveti o chestie, ca de exemplu un timp, trebuie sa lucrezi cateva zeci de exercitii pana il intelegi bine si apoi, cand ai impresia ca il stii absolut perfect, inca pe atatea pentru a-l fixa.

| Adry05 a răspuns:

Cu pregatire.

| Samariteanul a răspuns:

Iti dau un site care te va ajuta foarte mult.Se nuemste ''Duolingo'' si aici ai structurate pe nivele si anumite categorii o buna parte din engleza. Poti rezolva si cronometrat si poti gasi si mai multe limbi.Iti va imbunatatii atentia, rapiditatea la calculator(mai ales la alea cu cronometru) si sunt destul de multe exercitii pentru 2 luni, zic eu.Mai mult, ca sa te tina in priza, daca nu le faci perfect(5/5) dupa un anumit timp(cate zile) nivelul va scadea si trebui sa le reconsolidezi, cee ce-ti va lua doar cateva min, dar te va tine in priza la engleza.Ai si ceva timpuri pe acolo, dar e baza pe mai multa gramatica.Pentru audoi poti incerca rapidul de engleza(dar tot duolingo mi se pare mai bun). Sper ca te-am ajutat(pentru raspuns se poate funda?)

| ElSueno a răspuns:

Uita-te la cat mai multe filme cu subtitrare in romana si incearca sa asimilezi cuvintele. Vad ca esti baiat, nu stiu cati ani ai, dar ti-as recomanda sa te joci jocuri online (nu Counter Strike si LoL) in care sa comunici in special cu oameni din UK sau US sau care stiu engleza la un nivel mediu macar. Alatura-te unui comunitati, nu stiu, ce-ti place tie sa faci, dar comunitatea sa fie in limba engleza, chiar daca acum nu stii foarte bine limba. Seteaza-ti telefonul in engleza, seteaza tot din jurul tau sa fie in engleza iar atunci cand nu stii un cuvant cauti pe Google. Sincer, eu cand eram mai mic jucam Minecraft si era setat in engleza, cred ca acolo am invatat o gramada de cuvinte noi. Invata verbele la toate timpurile lor, gen: buy bought bought /// put put put etc.
De exemplu,
I'm going to buy a new TV for my room. (am de gand sa cumpar) I bought a new TV for my room. (mi-am cumparat un TV nou)
Daca te ajuta la ceva: http://www.worldclasslearning.com/english/five-verb-forms.html

| ChiarEu2 a răspuns:

Gramatica limbii engleze e cea mai ușoară.

| GHoST013 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te uiti la filme si seriale cu subtitarea in engleza.
Mie personal partea de vocabula mi s-a parut mai grea. La gramatica daca le prinzi o sa ajungi sa le pui dupa ureche nu sa te mai gandesti ce timp este.