| RoxYuuKikyo a întrebat:

Cum puteti defini antiteza in cel mai simplu mod?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Mariana_Enache_1966 a răspuns:

Antiteza inseamna ca doua personaje sunt total diferite. Adica unui bun, celalalt e rau, si asa mai departe. daca trebuie sa fac o caracterizare in antiteza trebuie sa spui toate calitatile celui bun si sa-i casesti defectele celui rau potrivit calitatilor celui bun.
De exemplu in Pasa Hasan : Mihai viteazul... El era un exemplu pentru ostasi sai pe cand Hasan care nu era in lupta... Sper sa te fi ajutat!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antiteaza este atunci cand carcterizezi doua persoane complet diferite.

| Clauvdgg a răspuns:

Antiteza este o figura care consta in opunerea a doi termeni pentru a fi scosi in evidenta.

| 1dintrevoi a răspuns:

Procedeu artistic ce scoate in evidenta un element, punandu-i alaturi un altul cu trasaturi total opuse. Ex: "...si lumea o compatimea tare! Nimeni nu intelegea cum poate iubi fluturele un parlit gandac de balegar." happy

| andeeajuly a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Cit de frumos ai explicat

| 1dintrevoi a răspuns (pentru andeeajuly):

Da, mai am momente cand ma inunda inspiratia happy Aici a fost din belsug tongue

| DianneKrieger a răspuns:

Antiteza constă în proiectarea a două entități sau elemente, în „panoul central" al unei opere literare, încât să se pună reciproc mai bine în lumină.

| indiaqueen a răspuns:

Procedeu artistic prin care scriitorul pune in contrastsau in opozitie personaje, situatii, ideei sentimentwcu scopul de a reliefa unul din termeni prin celalalt.
ex:Caci VOI muri in singe, EIpot sa fie mari.(Mihai Eminescu imparat si proletar)funda?

| PamPamGoesGreen a răspuns:

Este procedeul artistic care prezinta doi termeni in opozitie.

| Atat_Doar_2000 a răspuns:

Un server de cs FuNNda!
Cautati admin FReE