| anonim_4396 a întrebat:

Cum puteti sa va repetati o lectie in gand cand faceti altceva, de exemplu cand mancati sau mergeti cu autobuzul? De cate ori repetati o lectie de 10 pagini pana o retineti? Cat timp va ia?

6 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Nu mergi tu cu autobuzul, are sofer de obicei.
Cand mananc nu fac altceva, doar mananc.
Citesc o singura data.

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Si cat la suta poti retine dintr-o singura citire?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Variaza de la om la om

eu de exemplu retin 10-15% daca citesc ceva care NU ma intereseaza... DELOC, insa procentul sare serios daca ma intereseaza, chiar ajunge aproape 95%

maica-mea reusea sa retina 70-90% din ceva care nu o interesa

Sheldon (din The Big Bang Theory) care avea memorie eidetica (memorie fotografica) iti retine ABSOLUT 100% fara nici o scapare

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Si este innascuta sau dobandita?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Innascuta, in general prin exercitii poti sa imbunatatesti, dar nu foarte mult

insa intr-adevar exista solutii de "train brain" (vezi serialul The Mentalist), insa alea care sunt cu adevarat bune, poate pe la CIA, eu am cautat pe google de cateva ori si numai zeama lunga am gasit si carti pe bani care erau tot zeama lunga (cu piraterie le-am gasit pana la urma), asa ca as fi foarte recunoscator daca ai gasi ceva si imi dai si mie un PMwinking

| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

În general când am mult de reținut încerc sa iau pe pagini nu toate într-o singura zi pentru ca nu rețin nimic, sau poate rețin pe moment dar următoarea zi nu mai știu și nu este eficient. Oricum depinde de capacitatea fiecărui om de a retine, eu spun din experienta proprie. Sfatul meu este sa încerci sa faci o conexiune între cuvinte pentru a le putea retine mai ușor, adica sa le înveți logic. Crede-mă, dacă înveți logic vei putea retine pe o perioada mai lunga de timp ceea ce ai învațat. Sper ca ți-am fost de folos! happy