| CapDeSfecla a întrebat:

Cum recunosti un analfabet functional?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoană care ştie să citească un text, paragraf, dar nu e capabilă să-i înţeleagă sensul.
De exemplu, cum ar citi un elev de clasa a 12a "Moarea cu noroc" dar apoi nu ar fi capabil să facă un rezumat pe baza a ce a citit acolo.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Undeva la nivel de a2-b1 =limba romana -citire

| Mosotti a răspuns:

Mie profu de mate de la facultate mi-a zis asa "Analfabet nu e ala care nu stie sa scrie si sa citeasca ci ala care nu intelege ce ii spui".

| JicaContra a răspuns (pentru Mosotti):

Numai analfabet e exact ce spui tu, dar daca adaugi si functional, atunci e exact ce a spus Cristinna31
https://republica.ro/cum-recunosti-un-analfabet-functional
https://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_func%C8%9Bional
"Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial."

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Mmm, daca citesc si nu stiu ce am citit inseamna ca nu stiu limba romana, ca asa citesc si eu in turca dar nu inteleg ce citesc, sau multi pot citi in Germana fara sa stie ce, ca la nemti se scrie 90 % cum se scrie.
Nasolie.

| JicaContra a răspuns (pentru Mosotti):

Da, e naspa chestia

| Sofer a răspuns:

Ca nu știe sa citească sau sa scrie bine.

| Bruno92 a răspuns (pentru Sofer):

Stie, da nu ingelege sensul, e ca si cum o citit degeaba ca nu ia folosit la nimic, sunt si utilizatori aparent foarte "smart " care au aceasta problema.

| mentholinks a răspuns:

Daca are cont pe TPU.

| MaraAlexandra87 a răspuns (pentru mentholinks):

Meriti funda pentru raspunsul asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un analfabet functional poate citi un text, dar este incapabil sa il inteleaga.

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Citește un text și nu e capabil să îl înțeleagă.
Exemplu:
Alex citește acest text.
Mihai Eminescu s-a născut la Botoşani la 15 ianuarie 1850. Este al şapte-lea din cei 11 copil al familiei sale, provenit dintr-o familie de ţărani români din nordul Moldovei. Își petrece copilărie în Botoșani și Ipotești, în casă părintească.

În ce an s-a născut Mihai Eminescu?
Unde își petrece acesta copilăria?
Al câtelea copil al familiei sale este?
Alex nu este capabil să răspundă la aceste întrebari, deoarece nu a inteles textule. El, în schimb, știe să citească și să scrie.
Din păcate, stăm destul de prost la acest capitol. Testele PISA vorbesc de la sine. Avem o grămadă de elevi analfabeti funcționali.

| Jilava a răspuns:

Il pui sa zica alfabetul