| xRaduC a întrebat:

Cum sa devin foarte bun la matematica, informatica, limba romana si limba engleza?
M-am decis destul de mult si cred ca astea sunt materiile ce as vrea sa le folosesc in viata mea mai departe, insa deja intampin multe probleme si nu stiu cam ce ar fi de facut. Eu lucrez si imi fac, spre exemplu, temele, si lectiile de zi de obicei incerc sa le inteleg fara sa tocesc.
Tin sa mentionez ca sunt la un profil de matematica-informatica intensiv engleza, in clasa a 11-a.
Mi-ar placea sa ascult opinii si pareri de la oricine care se ocupa cu cel putin una din materiile astea 4 sau stie ca se pricepe. De asemenea, as prefera ca ideile sa fie cu folos si sa nu fie troll si doar de dragul de a se raspunde pentru cateva puncte! Astept raspunsuri! big grin

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inteligenta este dobandita genetic, asa ca foarte bun este o iluzie, un sfat nu te poate face inteligent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. La matematica si informatica, evident, trebuie sa lucrezi mult.
2. La engleza poti invata gramatica la scoala, iar cuvinte citind carti in engleza. Cel mai bine o inveti traind acolo, dar cat timp stai in Romania, cam astea sunt solutiile.
3. Romana - citind cat mai mult.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu. In plus la engleza e bine sa te uiti la filme si seriale cu subtritare in engleza ca sa incepi sa faci conexiunea intre ce auzi si cum se scrie.
Iar la 1 pe langa lucrat, sa inveti foarte bine toate formulele care vi se dau si sa le repeti constant

| Bucși a răspuns:

Engleza eu o știu bine, dar o știu din jocuri, jocurile le joc de la 6-7 ani happy

| Budan_Alexandra_1987 a răspuns:

Daca vrei sa fi bun la aceste 4 obiecte trebuie sa
1 sa citesti mult
2 sa frecventezi cursuri adaugatoare
3 sa faci exercitii multe
Sper ca te-am ajutat!