| MZc a întrebat:

Cum sa invat alfabetul chirilic? Aveti ceva sfaturi? Trebuie sa stiu sa citesc pana luni si nu il inteleg absolut deloc. Nu pot citi nici cu literele langa.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ce tampenii se invata in scoala.
Bine ca nu te pune sa citesti in coduri ASCII.
De curiozitate, unde iti trebuie bazaconia asta, la liceu sau la generala?

| MZc explică (pentru Ineys):

La facultate big grin

| Ineys a răspuns (pentru MZc):

Esti la litere sau teologie?

| MZc explică (pentru Ineys):

Litere. Materia se cheama limba romana literara. Nici eu nu inteleg de ce naiba invat asta.E complet inutil

5 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Scrie niste nume romanesti in alfaletul chirilic care iti sunt familiare, cum ar fi Andrei, Simona, Nicolae, apoi incearca sa recunosti numele fiecaruia si sa il citesti.
Asa poti sa inveti mai usor, sunt doar cateva litere care difera in aflabetul chirilic, nu trebuie sa il inveti pe tot.

| theforceofgood a răspuns:

Instalează pe Android sau ios o aplicație de învățat limba rusă și învață secțiunea cu alfabetul. Sau poți încerca un curs online de limba rusă.