| Andrei200202 a întrebat:

Cum să învăț fizica pentru bac?
E ok dacă fac variante din 2009?
De unde pot sa învăț, la momentul actual sunt cam 0 la fizica.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal ar fi sa ai un profesor care sa te testeze intai cu ceea ce stii si daca esti atat de rau, sa o ia cu clasa a VI-VIII, ca sa te invete bazele fizicii sa poti pricepi ceva.
Dar stii, timpul este insuficient, asa ca, invatatul la fizica inseamna minim 2 ore pe ziiar sambata si duminica cate 8-10 oer in fiecare zi, ca sa poti cat de cat, sa recuperezi ceea ce nu ai invatat pana acum.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! În primul rând trebuie să decizi care sunt cele două părți de fizică din care vei susține examenul. Ai de ales două părți din 4, adică dintre Mecanică, Electricitate, Termodinamică și Optică. Le alegi pe cele la care crezi că te descurci mai bine, care ți-au plăcut mai mult în anii de școală.
Având acest aspect fixat, te apuci de învățat. Nu treci direct la variante, că nu vei ști să faci mai nimic din ele, ci te apuci să înveți toată teoria la acele două capitole alese, insistand foarte mult asupra formulelor. Pentru teorie, fie reiei manualele și notițele tale de când ai studiat respectivele capitole de fizică, fie îți rogi profesorul să-ți recomande o carte/un compendiu în care să fie toată informația teoretică sistematizată.
Abia după ce știi teoria la perfecție, te poți apuca de rezolvarea celor 100 de variante din 2009. Rezolvi vvarianta integral și la final te corectezi singur cu baremul (conține, de regulă, explicații detaliate, nu doar răspunsuri punctuale), iar unde nu ai știut sau ai greșit, te întorci din nou la teorie, revezi respectiva situație, apoi reiei problema (fără să te uiți la barem) și ar trebui să o rezolvi corect. După ce termini variantele din 2009, cauți pe net subiectele care s-au dat la bac în ultimii 5-6 ani, în cele 3 sesiuni (sesiunea specială, sesiunea de vară și sesiunea de toamnă) și le rezolvi și pe acelea. E important să rezolvi și aceste subiecte și să nu rămâi doar cu variantele din 2009, pentru că de atunci a mai crescut nivelul la bac și, în plus, e posibil să mai fi apărut și mici modificări de structură a subiectelor.
Spor la învățat!

| Andrei200202 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc, bun raspuns

2 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Dacă ești 0 la fizică, scuze că-ți zic, dar de ce nu-ți alegi altceva?
Sunt 100% susținătoarea faptului că bacul la fizică e cel mai ușor din materiile de real la alegere, dar tot trebuie să ai niște baze solide. E materie cu mult mai puțină decât la alte materii, practic materia a două semestre (la bio, chimie e materia a doi ani). Dar trebuie să îți explice cineva. Partea proastă e că nu poți toci, trebuie să înveți logic. Dar e și partea bună. O să ai nevoie de o persoană care să îți explice teoria, dar și cum abordezi problemele.

Din cele 4 capitole la alegere îți recomand mecanica și curentul electric continuu. Sunt cele mai simple și cu cea mai puțină materie. La termo sunt multe formule complicate și la optică ai materie din 3 ani diferiți.

Apoi, după ce-ți pui la punct teoria, apucă-te de variante așa: fă mai întâi subiectul II, care cere prima parte din materie. Apoi subiectul III, cere o a doua parte din materie, făcută ulterior. Subiectul I, grila, necesită cunoștințe din întreaga materie și este bine să fie rezolvat ultimul.

| iamprettybored a răspuns (pentru iamprettybored):

Îți recomand culegerile doamnei Mihaela Chiriță de a noua și a zecea, au teoria sintetizată pe scurt și pentru probleme sunt explicații și rezolvări pas cu pas la spate. Încearcă să rezolvi și de acolo, nu doar din variante.

| Andrei200202 explică (pentru iamprettybored):

Multumesc frumos, sincer sa fiu nu am de ales, biologia o exclud ca nu am cu ce profesor sa fac pregătire plus ca nu mai este in program. Ramane chimie si fizica. Dirigintele meu este profesor de fizică si mi-a spus ca ma va ajuta sa invat fizica. Eu am un mare respect pentru dumnealui si de asta aleg materia asta. El are un stil de a preda mai greu de inteles, adica presupune ca deja stim bazele fizicii si trece la lucruri mai grele.
Nu mi-a placut mai niciodată matematica, nici in anii trecuti, nici in clasele gimnaziale. Cand am intrat la liceul nu mi-am pus problema ca o sa dau bac obligatoriu din matematica, romana fizica/chimie. Daca stau mai bine sa ma gândesc cred ca ar fi fost o alegere mai buna daca urmam un profil de filologie decât unul tehnologic.
Oricum, anul asta am început sa am rezultate mai bune la matematica si fizica, adica m-am apucat sa învăț din cauza bacului. Odată cu asta parca incepe sa mi se trezească interesul pentru această stiinta. Dar problema e ca nu am bazele (pentru ca in trecut nu prea am luat învățatul in serios). Oricum, usor usor la matematica recuperez dar la fizica mi se pare mai greu.
Nu vreau sa ma transfer, la fel din respect pentru diriginte plus ca ma integrez greu intr-un colectiv nou.
Daca intrebi de unde atat respect pentru diriginte e pentru ca m-a ajutat sa nu fiu exmatriculat pentru o prostie din trecut, spunându mi ca trebuie sa ii promit ca ma voi apuca de invatat.

| iamprettybored a răspuns (pentru Andrei200202):

Mă bucur pentru tine și îți urez mult succes! Poți să îmi trimiți mesaj dacă ai nelămuriri, și eu dau bacul la fizică anul ăsta. Îți recomand să mai citești materia din manuale de liceu, eu le am pe cele de la editura All și explică destul de bine bazele.

Ai timp să înveți dacă te apuci de acum, dar trebuie să te apuci serios și să lucrezi constant. Multă baftă!

| Andrei200202 explică (pentru iamprettybored):

Multumesc, asemenea!