| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Cum sa invat limba engleza? Ma refer sa o pot vorbi! De inteles inteleg majoritatea cuvintelor insa cabd e vorba de vb nu imi gasesc cuvintele! Multi mi-au spus sa vorbesc in engleza dar cu cine daca nu am cu cine?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Iti trebuie practica, de-asta ai si lipsurile de cuvinte care nu-ti vin in momentul cu pricina. Daca mai esti inca elev, propune-i profesoarei de limba engleza o ora deschisa de 2 ori pe saptamana de exemplu, cand sa vorbiti intre voi numai pe engleza si astfel nu vei mai avea probleme. In privat, ai putea sa-ti faci prieteni din strainatate din grupurile de pe Facebook si poti sa comunici online prin camera de la Facebook sau Skype.

Am fost in aceeasi situatie ca si tine acum multi ani, cand nu am mai comunicat de ceva vreme engleza si anumite cuvinte nu mai mi le aduceam aminte si cand a fost sa plec definitiv din Romania, cu engleza m-am ajutat pana la invatarea limbii grecesti si acum o stapanesc destul de bine + alte 2 limbi straine invatate pe langa asta.

Succes!

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru MihaelaDart):

Si eu stiu turca aproape la perfectie..si putin din spaniola! Turca o stiu fiindca vara in vacanta ma duc la niste rude in Istanbul si lucrez la un restaurant si fiindca am cu cine vorbi ma descurc asa de bine..si spaniola la fel ca engleza o inteleg dar nu prea vorbesc... poate daca o sa plec in Anglia, America unde se vb engleza intr-un an sau doi o sa vb fluent.

| peperonies a răspuns:

Asa e la inceput cand inveti o limba. incearca sa vorbesti si o sa iti iasa pana la urma. fa-ti un monolog si recita-l cu voce tare daca nu ai cu cine vorbi.

| RaduXZ9 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine, ca sa pot vorbi in engleza am inceput sa citesc benzi desenate cu voce tare, in engleza, de aici http://readcomiconline.to/

| xAlleks a răspuns:

In primul rand iti pui telefonul si calculatorul in limba engleza, citesti carti in limba engleza si dupa aceea te uiti la filme fara subtitrare, asta in caz ca nu vrei sa faci niste meditatii cu un profesor de limba engleza.

| Bogdan201739 a răspuns (pentru xAlleks):

El stie engleza nu ar avea nevoi de un profesor sa se uite la filme si restul.problema este can atunci cqnd vorbeste cu cineva nu isi gaseseste cuvintele

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Bogdan201739):

That's right!