| Vali215 a întrebat:

Cum sa invat o limba engleza intr-un timp destul de scurt? Adica sa vorbesc la perfectie. Deja inteleg foarte multe in limba engleza dar nu prea stiu sa vorbesc. Voi cum ati invatat? Folosesc deja Duolingo dar nu ai cum sa inveti la perfectie cu o simpla aplicatie.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ca la scoala, faci exercitii. Citesti cu voce tare apoi faci exercitii de vocabular, faci compuneri, exercitii de gramatica. Sunt multe manuale.

| Vali215 explică (pentru Bondarel99):

Exercitii fac pe aplicatia Duolingo, exercitii, compuneri si altele nu prea am facut si totusi ma gandeam la asta. O simpla aplicatie nu este de ajuns. Multumesc!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Vali215):

E alta mâncare de peste atunci când iei un manual care e structurat frumos astfel încât sa înveți limba straina in scurt timp, ai văzut ca un manual gen "engleza fără profesor" cumprinde de toate. Intra pe Scribd și găsești multe gratis. Dacă nu Reușești sa le descarci intra la mine pe profil la "răspunsuri"și o sa vezi ca am dat un răspuns in seara asta unei fete care nu știa cum sa descarce de pe Scribd.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Vali215):

Dar bineînțeles ca cea mai simpla și mai scurta metoda de a învata o limba straina e sa o vorbesti cu alți vorbitori de acea limba, atunci când iei contact înveți. Însă dacă nu ai aceasta posibilitate poți practica cititul cu voce tare și ce a mai zis mai sus.

| Vali215 explică (pentru Bondarel99):

Mulţumesc mult!

| Vali215 explică (pentru Bondarel99):

Cum sa invat limba engleza* scuzaţi greşeala, am avut mai multe exprimări în cap. laughing

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica sa vorbesc la perfectie
tu vorbesti serios? eu cred ca glumesti

| Vali215 explică (pentru RAY):

Ray, adica sa se inteleaga ce vorbesc, la asta ma refer.

| RAY a răspuns (pentru Vali215):

Cum poti vorbi daca tu folosesti alta parte a unei functi congitive,deci vorbirea nu are legatura cu cititul, fiecare functie a omului
vorbitul
auzitul
scrisul
cititul
sunt despartite nu unite,ca daca erau unite cu toti citeam si scriam prima oara,tu ca sa o vorbesti trebuie sa o vorbesti,vorbirea este independenta de alte functi, eu inteleg engleza foarte bine dar nu stiu sa scriu, sa vorbesc, la citit ma incurc, de ce? ca sunt diferite chesti, mai ales ca nu se pronunta cuvintele asa cum se scriu, deci baga multe ore de ascultat si de vorbit, alcumva nu se poate, si vocabularul il obti prin repetitia unor noi cuvinte auzite, Netflix ajuta foarte mult daca stii sa il folosesti

| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesorsa de engleza, sa iei meditatii.
Aplicatiile online nu te ajuta sa pronunti si sa vorbesti corect.

| sierra1 a răspuns:

"Cum sa invat o limba engleza ...Adica sa vorbesc la perfectie."

stai vreo câțiva ani in USA sau UK și vine de la sine

| Vali215 explică (pentru sierra1):

Îmi doresc să mai rămân în ţară, deci metoda asta pică. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Vali215):

Nașpa - atunci pică și invățarea la perfecție

| DanielVălean a răspuns:

Ca sa imi îmbunătățesc fluența in engleza, sincer, imi traduceam mereu gandurile in engleza. Gandeam in engleza, daca vorbeam singur sau ceva tot in engleza o faceam. Si incercam sa leg cuvintele cat de repede.
Insa pentru a face asta trebuie sa ai o baza semnificativa de cuvinte, expresii, structuri. Citeste articole, stiri, vizioneaza filme/seriale fara subtitrare si cu timpul engleza ta se va îmbunătăți.

| Vali215 explică (pentru DanielVălean):

Exact ce mi-ai scris tu asta fac, reușesc să leg propoziții, dar propoziții simple. Eu vreau să vorbesc destul de bine, nu doar sa leg cateva propozitii simple, imi doresc sa vorbesc fluent.

| AllexanderMahone a răspuns:

Farte eu stiu sa o vorbesc la perfectie dar eu am invatat din filme(horror, actiune, comedie etc)si jocuri pe xbox One S, PS4 etc.Acum sfatul meu e sa te apuci sa pierzi noptile jucandu-te.In timp ce el zice ceva(robotul)incearca sa repeti si tu dupa ce termina.Sau asculta muzica cu castile in urechi in timp ce dormi ceea ce nu cred ca va functiona? CHERRS?

| Vali215 explică (pentru AllexanderMahone):

Faza cu filmele/serialele le fac de ceva timp, cu jocurile nu prea am calculator pentru ele. Reusesc sa vorbesc, sa leg propozitii dar nu la perfectie. Oricum iti multumesc pentru sfat. happy

| TheAssasinShadow a răspuns:

Am un video care te ajuta sa inveti engleza m-a ajutat putin https://www.youtube.com/watch?v=ZWRKkjcB8xU

| Vali215 explică (pentru TheAssasinShadow):

Aceste expresii le stiu si eu, eu vreau conversatii intregi. laughing Multumesc oricum! big grin