| Hundrea a întrebat:

Cum sa invat Past Simple si past countinous in engleza, sa-i invat regulile?

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Citesti regulile si faci exercitii. Cauta pe google daca n-ai carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si sunt mult reguli.

| Istoriaeocomoara a răspuns:

Past simple e trecutul simplu
Actiuni,obiceiuri repetate sau evenimente care s-au finalizat la un anumit moment dat in trecut care nu au legatura cu prezentul.
ex.
John passed his exam last week.
John/Ioan a luat/trecut examenul saptamana trecuta.

He got in the car,started the engine and drove off.
El s-a urcat in automobil, a pornit motorul si a plecat.

Cuvinte care au legatura cu timpul past simple (last week, last day/hour/month/year/minute etc, yesterday, ago, then, when, just now, in 1900, )

La past continuous este trecutul continuu.
Actiune in mijlocul desfasurarii ei la un anumit moment dat din trecut.
ex.
I was living in Cuba this time last year. (was living este past continuous)
toate verbele cu -ing sunt la continuous.

Mark was sleeping while Elizabeth was playing. (doua sau mai multe actiuni simultane dintr-un anumit moment din trecut care s-au finalizat in trecut.)

Engleza e usoara ca gramatica daca ai o minte rationala si logica si ai notiunea timpului foarte bine respectata in viata ta.
Conteaza daca ceva se intampla acum in timp ce scriu eu propozitia asta sau daca s-a intamplat in trecut indepartat/apropiat sau in viitor si cat de departe in trecut sau in viitor.

Succes oricum iti recomand sa asculti sa vizionezi pe Youtube fara subtitrare orice fel de material film care iti place tie asa vei invata limba engleza si orice limba straina foarte repede.
Dar si sa faci exercitii sa scrii desi este uneori plictisitor daca nu prea iti place sa scrii.
Ideal sa ai un prieten britanic cu care sa vb dar e mai greu si care sa te corecteze pe loc daca ai pus un timp gresit si sa iti explice.

Good luck old chap