| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa iti convingi parintii sa renunti la scoala daca ei nu vreau?

36 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Te ineci ca tiganul la mal. 1 an mai ai de parcurs, nu renunta abia acum, caci te vei lovi de greutati.
Erau cateva persoane de pe TPU care au renuntat la scoala avand numai 10 clase si pe unde mergeau sa se angajeze peste tot le cereau diploma de bacalaureat ca au absolvit cele 12 clase. Fara ea, cu greu iti gasesti mai ales in Romania ceva de munca.
Gandeste-te de o mie de ori ce vrei sa faci cu viata ta, dai cu piciorul in balta sau mergi mai departe. Ai stat pe bancile scolii atatia ani si acum ti-este lene sa mai inveti pentru examenul de absolvire, ca asta e. greu este sa te apuci.
Ascultati parintii caci ei iti vor vrea mereu binele si cand ei sunt impotriva ta de a renunta, tu ar trebui sa asculti sfaturile lor. Tu vei fi cel in pierdere, nu ei!

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
De ce ai face asta? Ai nevoie de ea, macar o diploma de bac sa ai, restul tine de tine si de noroc.
Eu zic sa te mai gadesti, sa nu iti para rau mai tarziu!

| Lucian4 a răspuns:

Te-ai intrebat de ce nu vreau?(parinti). scoala it dezvolta gandirea logica. insusirea importanta pentru progresul acestei lumi este capacitatea de constientizare in orice actvitate pe care o faci.

| Freya1 a răspuns:

Pai de ce ai vrea sa faci asta.E normal ca ei sa nu isi doreasca asta pentru ca se gandesc la binele si viitorul tau

| Hammurabi a răspuns:

De ce să nu ai răbdare să-ți termini școala (mai ales că acum ești întreținut de părinți) că de muncit o să muncești până o să te plictisești toată viața.
Uite un banc să te lumineze laughing
Discuție între doi puști :
- Bă, eu am fost deștept și precoce de mic. La 4 luni deja mergeam singur.
- Asta numești tu deștept? Pe mine m-au dus în brațe până la 4 ani.

| CleanHeart a răspuns:

Esti bolund Bogdane laughing altul nu stie cum sa ia bacul stiind ca e varza la matematica si isi bate capul toata ziua si altul nu stie cum sa renunte, du-te la scoala ca iti pare rau happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum. Si nici nu ai de ce sa faci asemenea prostie.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca ei nu "vreau", mergi fain frumos la scoala.

| Andersen2k18 a răspuns:

Eu spun sa nu renunti la scoala, fie ca nu stii prea multa carte, dar o sa ai nevoie de ea pentru ati forma un viitor cat de cat decent.Ca nu te angajeaza nimeni cu 8, 10 clase. Bine daca vrei sa pleci in strainatate esti liber, dar trebuie sa stii foarte bine o limba straina ca sa pleci, pentru a te adapta si intelege cu cei de acolo. Pana la urma daca ai 18 ani ai responsabilitati mari, fiind major.Tu alegi ce e bine pentru tine. Faza e ca romanii s-au invatat sa le pice totul de-a gata, si nu mai vor sa munceasca.Asta e mentalitatea din ziua de azi.

| petitconseil a răspuns:

Facandu-te vagabond,adica sa umbli aiurea,sa vii noaptea la ore tarzii sau chiar deloc, sa te inhaitezi cu diversi suspecti. Daca faci asta fii sigur ca nu vor avea ce sa iti faca, din start vei pierde scoala si vei ajunge boschetar si milog sa iti dea cineva o bucata de paine.Tu sa zici mersi ca parintii tai te tin in scoala, si vor ca tu sa ajungi departe, nu sa faci mofturi si pretentii ca nu-ti place scoala.Altii saracii si-ar dori sa aiba parte de mai multa educatie,si-ar dori sa aiba posibilitatea sa invete mai mult, sa ajunga sa aiba o viata cat mai buna, dar tu refuzi asta, dupa cum se vede.E alegerea ta, tu stii mai bine ce iti doresti de la viata.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Blastphemy a răspuns:

Andreica_Bogdan_2000
Deci, ai 17 ani, clasa a 11-a. Ai diplomă de 10 clase, dai liniștit de carnet, dar și la lopată. Dacă n-ai cel puțin 12 clase, e destul de greu în ziua de azi. Acum, dacă te descurci cu treburile fizice și îți place așa... Așteaptă să faci 18 și zboară! Dar, eu zic că merită să faci 12 clase.

Răspuns utilizator avertizat
| Blastphemy a răspuns (pentru RobertG101):

Corect dar mi-e ciudă pe ăștia care fac facultăți aiurea în domenii în care nu se caută forță de muncă doar așa, ca să spună că au făcut o facultate...

Răspuns utilizator avertizat
| Blastphemy a răspuns (pentru RobertG101):

În ambele situații, prost să fii ca să nu găsești de lucru. Și bine plătit dacă vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Blastphemy a răspuns (pentru RobertG101):

Dar, ce zici de un tânăr care nu vrea să muncească unde are acces orice incult cu mai puțin de 8 clase?

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns (pentru RobertG101):

"Tânăr model", n-aș prea zice. Nu prea ai ce să iei de la el.
Oricum ar fi, dacă ei au avut succes în viață așa nu înseamnă că și altcineva va fi la fel.

| gabriela2201 a răspuns:

Ei nu vor*... daca esti major hotarasti tu, altfel ei decid.Dar nu strica sa ai macar bac-ul luat.

| BuffaloSoldier a răspuns:

Se vede ca nu prea iti place scoala dupa felulun care scrii. Eu zic sa continui studiile. Pe tine te ajuta. In primul rand cred ca vei avea nevoie de un loc de munca decent sa ai cu ce sa te incalzesti iarna, sa iti platesti apa, curent si pe langa asta sa iti cumperi ai mancare. In al doilea rand nu e tocmai bine sa te adancesti in "intunericul nestiintei" Baga si ia bacul ala sa poti cace ceva in viata!

Răspuns utilizator avertizat
| b4stefa a răspuns:

Arata.le ca te poti descurca si fara scoala.fa ceva impresionant.munceste.intrtine.te singur
Deschide.ti o afacere
Livreaza chestii, fa.te bisnitar laughing
Arata.le ce vrei sa faci si demonstreaza.le ca poti
Dar fii sigur ca mai tarziu o sa regreti macar putin ca n.ai foaia aia pe care o cer toti angajatorii o diploma, atestat, ceva

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns:

Parintii mei sunt rai cu mine, tot spun ca daca renunta ma alunga de la casa lor!

| Mihai_Laurentiu_1990_HECj a răspuns:

Avand in vedere cat de bine stii sa scrii, as sugera sa nu renunti la scoala. poate sa te mai apuci data de ea, ca ai nevoie