| RoxyGirl a întrebat:

Cum sa ma pregatesc pentru olimpiada de limba si literatura romana (sunt clasa a 7a)?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Citeste! Citeste mult!

| RoxyGirl explică (pentru shadovv):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...
Miriam90 de unde esti?
Shadovv ce carti imi poti recomanda?

| shadovv a răspuns (pentru RoxyGirl):

In primul rand textele pe care le ai facut la scoala. Citestele integral. In al doilea rand orice carte cat de cat inteligenta (adica fara twilight si harry potter). Esti cam mica pentru critica literara dar macar incearca. Intreabai pe parinti de asa ceva (sau pe profesoara).

| RoxyGirl explică (pentru shadovv):

Dept sa spun chiar citesc...repere critice; studii critice pe anumite texte; mentionez ca am fost si anul trecut la olimpiada la judet ...insa anul asta am planuri mai mari

| shadovv a răspuns (pentru RoxyGirl):

Ochei... nu ma asteptam la asta. Atunci cred ca realizezi care este importanta metafizica a actului numit "citit". Urmatorul pas ar fi sa studiezi texte fara a te baza pe criticile altora. Formeazati propriul sistem de analizat/comentat. O alta notiune ar fi sa iti maresti orizontul cartilor pe care le citesti. Incearca de la filozofie la tratate de fizica. Inbogateste ti vocabularul si incearca sa si scrii nu numai sa citesti.

| Miriam90 a răspuns (pentru RoxyGirl):

Sunt din Caraș Severin.da, cititul este o varianta foarte buna dar trebuie sa te obisnuiesti cu ideea d lucru Sa faci cât mai multe teste pregatitaore.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Citeste cit mai mult, nu neaparat din bibliografia pe care o ai. Invata sa faci analiza pe text fara sa reproduci bazaconiile altora.

| xKaяikatuяix a răspuns:

Http://www.olimpiade.ro/informatii.php?etapa=2&materie=1&editie=5

Sperr ca tie de foloss;)! fundita plss >:d

| Miriam90 a răspuns:

Salut! Si eu merg la olimpiada de limba româna si pentru pregătire am căutat subiecte din anii trecuți pe internet. La librarie exista culegeri spre exemplu de la editura Paralela 45 care conțin subiecte pentru teze, teste. Olimpiada pana la urma urmei este un test pentru determinarea cunostiintelor la materia mentionata. Sunt foarte folositoare. Îți recomand sa fii atenta la lecții si cine știe?! Ne-ntalnim la naționala!winking succes mult!