| Fantoma_1807 a întrebat:

Cum sa-mi pot motiva copilul sa invete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun ca asa eram si eu cand eram mic laughing. prin clasa a 7-a am inceput sa gandesc si mi-am dat seama cat de important este big grin.Eu iti dau 2 sfaturi:1.Totul se rezolva cu timpul nu poti sa-i bagi in cap cheful de invatat
2. Daca este lene absoluta du-l la un psiholog preventiv

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns standard, care sa se potriveasca tuturor, depinde si de firea copilului. Fiul meu a invatat foarte bine dar, prin clasa a II-a ori a III-a (asta se intampla prin 1987-1988) mi-a pus intrebarea de ce trebuie sa invete bine, ca altii nu invata. Raspunsul meu a fost ca invata pentru el, nu pentru noi, parintii lui, ca fiecare am invatat la vremea lui si invatam in continuare si ca este problema lui daca vrea sa ajunga ceva in viata ori vrea sa munceasca la colectiv si acolo este nevoie de cineva sa munceasca. Fiul meu a inteles si nu am mai avut nici o problema cu el, de aceasta natura. Acum nu mai exista CAP dar exista munca necalificata, poti face referire la oricare dintre indeletnicirile pentru care nu se cere calificare. Succes si numai bine!

| Nastia a răspuns:

Spune-i ca nu-i iei ce vrea pana nu ia note mari.asa o sa fie foarte motivat.

| Epurean a răspuns:

Ofera-i stimulente.La fiecare 9 primit da-i 30 de lei, la fiecare 10 - 50 de lei, sau cumpara-i ceva, etc

| BrokenWings a răspuns:

Pai il poti mitui big grin ii spui ca daca ia o nota buna la o anumita materie il duci unde vrea el, sau ii cumperi ce vrea el

| Weeedha a răspuns:

Lasa-l o saptamana si insista sa nu invete! Se va simti rau cand va vedea ca toti il vad ca pe " unul care nu stie "! Va invata fara cicaleala! A functionat la mine! big grin<

baafta! love struck
P.S Cand va incerca sa se apropie de un caiet, o carte, nu sari uimit/a gen : " Wow, cineva are chef de invatat " Pur si simplu, lasa-l / o! :X

| Georgianaax a răspuns:

Explica'i ca nu va ajunge nimic daca nu va invata, ca daca invata o sa aiba tot ce'si doreste. chestii de genubig grin

| SummertimeSadness a răspuns:

Daca e robotizat nu mai poti dar.il poti rasplati la fiecare nota buna...

| Asdfasdefta a răspuns:

Unii copii chiar nu vor /pot sa invete, stii? Majoritatea copiilor invata extraordinar in scoala primara, iar la gimaniu iti cade fata cand vezi ca in carnetul odraslei tale sunt numai note de 5, 6, sa nu mai vorbim de 4.
Alti copii nu sunt asa buni in clasele primare dar cand cresc invata mai bine.
Daca copilul invata bine la romana si la alte materii dar nu si la matematica, spre exemplu, inseamna ca pur si simplu nu poate sa inteleaga matematica.Si nu te speria, de obicei daca nu iti place o materie, de acea materie vei avea parte toata viata.

| Bebe_7500 a răspuns:

Ah, grea intrebare.
Păi de ce nu purtati/porti o discutie cu el, despre cat este de important să faca acest lucru, si ca in primul rand ii este lui folositor pe mai departe. Ai putea incepe prin a-l intreba ce doreste sa devina cand este mare. Si sa va faceti impreuna vise, despre cum o sa fie peste cativa ani. După aceea ar fi indicat să ii spui si sa ii explici ca pentru ca visul lui s adevina realitate este necesar sa lupte, sa invete si sa fie sarguincios la scoala.
Comunicarea face minuni! Nu uita! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am copil dar am un frate mai mic de care de cele mai multe ori eu il ajut la teme, e in grupa pregatitoare si iti spun ca cea mai eficienta metoda e lauda si recompensa, functioneaza mult mai bine decat tipetele si pedeapsa.arata-i ca esti mandru de el cand are o reusita si lauda-l astfel il incurajezi iar el cand vede ca u ai incredere in el ii va fi mai greu sa te dezamageasca decat daca atunci cand u ii spui intr-una"nu esti capabil","nu stii nimic". spunan-ui astfel de lucru il faci sa creada despre el ca nu e bun, ca oriqm nu se descurk si daca nu invata oriqm u ii stii nivelul si nu e nici o surpriza pentru u sa stii ca ia o nota mik.succes!

| andy96 a răspuns:

Pt a-ti motiva copilul sa invete trebuie doar sa-i arati viitorul. Aidica mai exact ceea ce se va intampla in viitorul lui daca nu va invata...sincer asta e singura motivatie pe care mama mi-a dat-o si pot sa spun ca sunt unul dintre cei mai buni din scoala.

| Moov4x4 a răspuns:

Pai sati zic eu iti dau doua variante. 1)Lasal afara pana la ora 5, 6 si cand vine in casa sa-si faca temele si de invatat 2)cand vine acasa lasa-l pe calculator o ora jumate si apoi sa-si faca teme si de invatat si apoi poate sa faca ce vrea tongue plzz fundita...