Întrebare recomandată | RaulMA a întrebat:

Cum sa retin mai usor ceea ce învăţ?

Răspuns Câştigător
| Maxim_Sabin_1956 a răspuns:

Heii.Iti spun cum fac eu.Pentru inceput vreau sa stiu daca ai memorie vizuala sau audio.Adica retii mai repede daca auzi informatia decat o vezi, daca da fii atenta la fiecare cuvant si incearca sa-l retii. Daca ai memorie vizuala incearca sa scrii colorat, sa incadrezi ceva important si vei retine.

Metode de a fii atent/a la scoala
-fii cu ochii pe profesor si incearca sa intelegi tot ceea ce explica, daca nu intelegi intraba-l
-ia notite si la informatiile care ti se par mai importante care sunt doar discutate in clasa
-mutate in primele banci ca sa auzi mai bine tot ceea ce explica profesorul.
-nu ezita sa raspunzi la ore chiar daca nu esti sigur/a de raspuns.
-da-te bine pe langa profesor
-fii activ la ore
-arata ca-ti pasa de materia pe care o preda proful/profa

Metode de a invata acasa
-Asigura-te ca nu te poate distrage nimic de la invatat
-Am auzit ca daca pui caietul pe o carpa/ tricou galben/a te vei concentra numai asupra caietului
-Incearca sa gasesti o logica dupa care sa inveti, nu invata niciodata papagaliceste, caci daca uiti un cuvat ai uitat toot
-incearca sa inveti cu voce tare daca ai memorie audio si vizuala si incearca ''sa pozezi'' [ sa ai ca o poza in minte pagina] pagina de caiet
-mai citeste si din manual unele chestii de care nu esti sigur
-fa-ti scheme, dupa care poti invata mai usor
-fa-ti un semn de carte si scrie cele mai importante idei acolo
-sau ai putea sa rogi pe cineva [o colega] sa te ajute sa intelegi schematic lectia
-in cel mai rau caz fa meditatii

Alimente care sa te ajute sa te concentrezi
-oul fiert
-mere
-pere
-kiwi
-fructe in general
-Paine integrala de grau.
-Cartofi dulci
-Spanac
-Ton si somon
-Fasole rosie
-Pestele
-Apa
-Salata de varza si sfecla rosie
-Ciocolata [ ar trebui sa mananci o bucata sau doua de ciocolata inainte sa te apuci sa inveti si dupa]
-Vinul rosu
-Alunele si nucile

Incearca sa le incluzi in alimentatia ta [nu neaparat pe toate]

Sper ca te-am ajutat.Asta fac si eu si pana acum nu am note mai mici de 9.Multa bafta iti doresc.

Daca raspunsul meu a fost de folos = Funditssa

| RaulMA explică (pentru Maxim_Sabin_1956):

Multumesc!

| z0r3Ns3n a răspuns (pentru Maxim_Sabin_1956):

Ai grija sa nu te matrafoxezi de la vinul rosu. big grin

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Concentrandu-te mai mult si nelasand nimic sa te distraga (telefonul, calculatorul, televizorul trebuie sa se gaseasca in alta camera in care sa nu intri deloc in timp ce inveti, nici macar in pauze). De asemenea e important sa inveti in fiecare zi, macar 3-4 ore, sa nu lasi sa treaca zile in care nu inveti, fiindca pierzi mult din obsinuinta de invatare

| sofisis a răspuns:

Eu imi faceam mereu scheme logice, cu liniute. Inclusiv la romana, geogra etc. Niciodata nu invatam ca papagalul toata lectia. Retineam doar ideile principale apoi puteam vorbi elaborat pornind de la liniutele invatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mesteca guma in timp ce inveti

| Lorena1787 a răspuns:

Incearca sa faci un fel de poveste daca poti, asa se retine cel mai usor sau poti ruga un prieten sa iti povesteasca lectia cu cuvintele lui, eu una asa retin cel mai bine.

| Negrea_Maria_2002 a răspuns:

Încearcă sa investi logic, nu invata mecanic, doar daca e cazul. Atunci cand inveti încearcă sa scrii ceea ce vrei sa reti. Nu invata toate detaliile ne semnificative, încearcă sa preiei doar ideile principale. Atunci cand îți este greu sa inveti la un obiect, încearcă sa asociezi acea lecție cu o materie care îți place.
Astea au fost sfaturi le mele, super ca te am ajutat!