| AnonyMess a întrebat:

Cum scapi de batausi?

20 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Suni la politie daca e ceva grav, daca nu cand ii prinzi cate unu pe strada le dai omoru happy

| cristi202 a răspuns:

Parul. Lantul. Cutitul. Orice alta arma posibila. Sper ca sti de gluma! Desi ar fi in astea un raspuns, iti recomand sa nu le folosesti. Ar mai fi o solutie. Fuga (rusinoasa, dar sanatoasa, dupa cum spune un proverb). Nu neaparat sa fugi cind vin sa te ia la bataie. Evita-i. Orice bataie are nevoie de o intilnire de gradul III si de o anumita conjunctura (daca esti la scoala, nu o vor face in fata profesorilor, ci doar intr-un loc unde sunteti doar voi). Evita acele conjuncturi care duc la posibilitatea aparitiei unei batai. Cind eram la scoala, eram si eu la fel ca tine, si toti ma luau la bataie. Invatasem pe atunci cum sa ii evit. De ce sa te arunci in gura lupului, cind poti evita intilnirea cu el? Trebuie doar sa gindesti cum poti sa ii eviti, si sunt sigur ca vei gasi solutii.

| Drunkk a răspuns:

Zici cu tupeu ''Ma tu sti cine e tata?'' si daca te intreaba ce zici ca e politist =]]

| Andreea_7327 a răspuns:

Poti sa le intorci si celalalt obraz.Ei te bat pentru. ca vor sa te supere. Daca vor vedea ca nu te superi se vor enerva si nu vor mai bate

| elizabeth a răspuns:

Trateaza-i cu indiferenta.ai parinti?

| OctaLoL a răspuns:

SPARTAKUS esti bestial le dai omorulaughingrolling on the floor

| Mus1k a răspuns:

Şi eu am avut o problema doar că invers, eu băteam un baiat de la mine din clasă zilnic, dar până nu mi-a făcut Directoare Mustrare Scrisă nu m-am lăsat laughing. Acum e totul ok.

Ca să scapi de ei să te baţi nu este cea mai bună soluţie. Scoţi o foaie de hârtie şi scrii pe ea cine şi ce ţi-a făcut.

Sper că te-am ajutat wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la cel mai tare din gasca si frigi una.da una ca lumea asa. dupa aia te intorci si spui; hai vitejilor, ca eu sant singur si voi numai patru sau cinci, sau cati sant ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mistry? spune-i sa-si caute un adversar pe masura.e prost si las daca se da mare la unul mai slab, sau mai mic.zii sa se lupte cu unul puternic nu cu tine.si mai e ceva; tu nu ai numai cap; ai maini,picioare, dinti, unghii. daca le folosesti rapid si cand trebuie il faci varza.

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Trebuie sa il bati si tu sa ii arati ca nu iti este frica.Ori doar sa faci impresia ca nu iti este frica(nu iti recomand asta).Dar cel mai bine, bate-i!

| EcstasyW a răspuns:

Dai la co*ie

| AnonyMess explică:

Eu sunt aschiuta el e solid si cam mare daca vreau sal lovesc face misto de mine si ma impinge de cap crying

| Ionut01 a răspuns:

Nu conteaza neaparat daca esti solid daca sti cum sa dai il bati pe fraierul ala
si eu am fost ca tine dar odata nu am mai suportat si am incercat sa-i dau si eu prima data cand am vrut sa dau mi-am luat-o, a douo oara la fel dar a treia oara am putut sa-i tin piept si acum el nu-mi mai face nimic ba chiar acum imi e prieten

| Costy3000 a răspuns:

Te duci la un sport care te ajuta de exemplu box si cand incepi sa te dezvolti mai mult le zici ca esti la box ca nu stiu ce sh atunci o sa inceapa sa le fie putin frica si au si de ce pentru ca inveti sa faci eschive sa tii garda sa dai cu pumnul si asa si daca nu vrei sa dai cu pumhnul macar te dezvolti frumos si inveti sa te aperi happy

| SmecheraSPretenaS a răspuns:

Iti recomand s ail injuri atunci cand vrea sa te bata...sau sa fugi pur si simplu.
Funda?

| Ryder_7882 a răspuns:

Lollaughing daca esti asa de slab atunci evita sa te mai intalnesti cu aia...Treci nepasator pe langa ei si gata.

| VladyX a răspuns:

Iti recomand ca daca te jigneste, injura etc... sa nu il bagi in seama sau daca te loveste nu mai vorbi cu ei... pentru ca daca tu ii jignesti reciproc atunci se iau la bataie, orice zic despre tine fai ca nu ii veziwinking asa am facut si eu si acum nu mai are nimeni treaba cu mine big grin fundita?big grin

| steff66 a răspuns:

De ce fuga nu prea este o solutie

Pentru inceput, te asigur ca nu exista o metoda suta la suta sigura in ceea ce priveste evitarea unei dispute de acest gen. Unii, conform proverbului romanesc, merg pe pricipiul fugii rusinoase, dar sanatoase.

Fuga poate fi o solutie atunci cand stii ca excelezi din acest punct de vedere. Pentru ca daca nu o faci, am o veste proasta – fugind il starnesti pe "animalul" care te urmareste.

Iar daca te ajunge, te asigur ca va fi suficient de surescitat incat sa te altoiasca zdravan si cu o pofta deosebita happy

Prin urmare, alege fuga doar atunci cand stii sigur ca alergi bine, cand agresorii sunt numerosi si cand ai epuizat orice alta metoda de evitare a conflictului.
Priveste-ti adversarul in ochi si vei afla multe

Unii iti vor spune ca a-l privi in ochi pe cel care cauta scandal echivaleaza cu o atitudine provocatoare. Asa o fi, dar intre a risca sa-l provoci si a risca sa nu vezi o intentie de lovire, e de preferat prima varianta.

Contactul vizual nu te va ajuta doar sa-ti poti exprima o atitudine de incredere in sine, netematoare, ci te ajuta sa ai in campul vizual linia umerilor celui din fata ta. Orice incercare de lovire, indiferent ca e vorba de lovitura de pumn sau cea de picior presupune o ridicare a umarului.

Daca loviturile de pumn se pot anticipa pentru ca bratele celui din fata ta sunt in campul vizual periferic, o lovitura joasa de picioar ar putea sa te surpinda daca nu vei vedea miscarea semnalizanta a umerilor agresorului.

Pe scurt, fara prea multa teorie, umerii "telefoneaza" miscarile. Mai ales in cazul celor care nu au o pregatire speciala in ceea ce priveste sporturile de contact.
Pumnul e cel mai rapid, piciorul e cel mai puternic

Filmele spectaculoase cu Van Damme sau alti eroi "zburatori" deformeaza mult realitatea luptelor reale. Concret, majoritatea confruntarilor dintre doi tipi neinitiati in dispute de acest gen incep prin impingeri reciproce, una-doua lovituri si apoi lupta la sol.

Ideea de-a lovi cu piciorul asa cum ai vazut prin filmele de actiune este o idee destul de proasta. Loviturile de picior, mai ales cele inalte, trimise spre zona capului, sunt lovituri lente. Viteza de executie a unei astfel de lovituri creste in cazul celor antrenati, dar categoric este o lovitura mai lenta decat cea de pumn.

Bratele sunt rapide si extrem de eficiente, iar mai jos iti voi spune ceva si despre felul in care ar trebui sa le folosesti.

Legat de loviturile de picior, cele mai puternice si mai rapide in acelasi timp sunt loviturile joase. Poti lovi "femeieste" in tibie, poti lovi si mai "femeieste" in testicule.

Totusi, merita sa petreci putin timp pentru a invata cum sa aplici una dintre cele mai de succes lovituri de picior din artele martiale - gedan mawashi geri ( poti lovi pe interiorul / exteriorul coapsei adversarului sau chiar pe articulatia genunchiului).

Executata corect si cu forta potrivita, acest tip de lovitura poate fi socanta pentru adversar si, in cazul celor neinitiati, ii poate face sa renunte rapid la orice atitudine agresiva (am vazut cazuri in care cel lovit n-a mai mers normal si doua saptamani dupa o astfel de lovitura aplicata pe exteriorul coapsei).
Nu ameninta daca nu poti pune totul in practica

Una dintre cele mai mari erori pe care le poti face intr-o disputa violenta este sa faci amenintari pe care nu le poti pune in aplicare. Concret, daca-i spui unuia "potoleste-te sau iti sparg fata!" fii sigur ca esti in stare sa o faci daca adversarul iti raspunde "pai, ia fa-o!".

Daca nu esti in stare se vor intampla rapid doua lucruri: tu-ti vei pierde din increderea in sine, iar el va prinde curaj avand in fata doar un flacau cu gura mare. Prin urmare, daca latri, fii gata sa si musti.
Loveste primul si loveste in serie

Una dintre cele mai penibile imagini posibile este cea in care doi flacai se ameninta unul pe altul cu bataia, se reped ca doi cocosi, se imping, se ameninta din nou, iar se imping…

Daca nu ai cum sa eviti o disputa violenta, macar fa in asa fel incat sa lovesti primul, fa in asa fel incat sa lovesti zdravan si fa in asa fel incat sa-ti duci adversarul in imposibilitatea de-a mai fi un pericol.

Ti-am spus mai sus ca loviturile de pumn sunt extrem de rapide. Invata cum sa strangi pumnul cand lovesti pentru a nu ajunge in situatia de-a dati luxa sau chiar rupe degetele.

De asemenea, tine minte ca nu toate loviturile necesita forta pentru a avea un efect de neutralizare a adversarului. De exemplu, o lovitura in zona nasului data chiar si cu o forta scazuta il poate face pe agresor sa nu mai poata continua disputa.

Durerea provocata de acest tip de lovitura, precum si lacrimarea incontrolabila il vor face sa nu mai aiba chef de nici de lupta, nici de vorba.

In fine, desi exista tentatia de-a lovi o data si de-a urmari apoi ce face adversarul, incearca sa legi loviturile astfel incat sa zdruncini increderea in sine a adversarului. Un pumn ar putea sa-l ambitioneze, o serie de pumni ar putea sa-l zapaceasca.
Ce sporturi te ajuta in luptele de strada

Vei auzi o gramada de recomandari, fiecare practicant al unui sport de contact are tendinta sa-si laude disciplina.

Dincolo insa de aceste dispute, e bine sa stii ca sporturile care presupun lupta la sol pot fi extrem de eficiente atunci cand ai un singur adversar (BJJ, judo, lupte libere), iar cele care presupun lupta in picioare sunt mai eficiente in cazul disputelor cu mai multi adversari.

Pentru calirea organismului si pentru a ajunge sa-ti stapanesti bine emotiile in cazul unui conflict violent de strada, eu iti pot recomanda din proprie experienta Kyokushin.

| alex221 a răspuns:

1.daca se iau te tine evitai nu-i baga in seama
2. daca dau in tine spune-le la profesor, dirginta, director sau la parinti lor, sau daca sunt 2 chema un coleg mai mare care sa te scape de ei happy
3. daca nu merge niciunea mergi la politie le da o amenda de ii bat 100 ani fara oprire parinti happy

si eu am mai avut probleme cu batausi dar am avut noroc de fratemiu din a 8
eu eram in a-V-a acumas in a-6-a,si ii il bat pe oricine se ia de mine.
invata si tu sa dai
daca da un coleg in tine dai una mai tare si mai dureroasa

| Mtfk_Be_1962 a răspuns:

Acesti copi chiar nu mai imi da pace leas pute bate dar sunt impotriva violentei ajuta-ma sa scap de ei si sa facem o lume cu copii mai putin batausi https://www.facebook.com/Latcu.raul?fref=ts https://www.facebook.com/Latcu.raul?fref=ts impreuna am putea face o lume mai buna incurajari celor care trec prin aceasta situatie