| vladuutz a întrebat:

Cum se afla aria triunghiului? (Stiam dar am uitat)

Răspuns Câştigător
| DAПA a răspuns:

H(inaltimea)ori bz(baza):2 sau mai matematic supra 2

8 răspunsuri:
| Monicaツ a răspuns:

(inaltimea x baza) / 2

| foxie a răspuns:

(bxh):2

| Anonim225 a răspuns:

(inaltimea x baza):2

| victor06 a răspuns:

Cel mai simplu e la trinunghi dr-ic latura la patrat :2; daca lungimile laturilor sunt diferite atunci 1latura *2latura supra 2 iar daca e triunghi echilateral si este indicat cite grade are un unghi atunci 1lat*2lat supra 2* *sinus unghiului care il cunoastem de ex :
1*2 supra2 *sin 60grade => 2supra2* radical3 supra2= 1 *radical3 supra2 A= radical3 supra2

| Concorde a răspuns:

(B * h)/2
Formula lui Heron: sqrt[p(p-a)(p-b)(p-c)]
(sqrt = radical; p= semiperimetru; a, b, c = laturile triunghiului)
Aria triunghiului echilateral pentru un triunghi ABC: (AB * AC * sin A)/2
Mai sunt multe... nu stau sa le enumar pe toate.

| ciundragos a răspuns:

A=baza x h supra 2