| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Cum se analizeaza un numeral? Ca n-am mai analizat de mult si am uitat.happy

Răspuns Câştigător
| ExTaZy a răspuns:

@Gabriela317 daca vrei de clasa a 4-a uite aici:
Un exemplu: Alex are intr-un cos trei mere, in alt cos pere.
Tu trebuie sa faci asa: trei= numeral cardinal/ordinal gen feminin/masculin/neutru. Numeral ( care arata un numar ) ordinal ( care arata ordinea unor obiecte/lucruri ) Pentru a vedea genul faci in gand exercitiul acesta: pentru genul feminin o fata-doua fete, Pentru genul masculin : un baiat-doi baieti, Pentru genul neutru : un tablou-doua tablouriwinking Baftawinking!

16 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Numeralele s-au învățat în clasa a 3-a și a 4-a dar îți voi arăta cum se analizează cu mare plăcere.
Numeralele sunt de două feluri. Numerale cardinale(care arată numărul) și numerale ordinalea(care arată ordinea obiectelor prin numărare.
Acum hai să analizăm un numeral cardinal și un numeral ordinal. O să formulez două propoziții.
Ana are trei mere rosii.
Numeralul din propoziție este trei.
trei=numeral cardinal,gen neutru,functie de parte secundara(complement)
Al șaptelea câștigător a primit un premiu.
Numeralul din propoziție este al șaptelea.
al șaptelea=numeral ordinal, gen masculin, funcție de subiect
Cred că ți-am explicat pe înțelesul tău. Sper să te ajute aceste explicații.

Numai bine!

Alte răspunsuri
| OrangeJuice a răspuns:

Felul(cardinal/ordinal)gen si caz
si mai sunt colective si distributive care se analizeaza la fel

| Karinakari99 a răspuns:

Numeralul este de doua feluri:numeral cardinal si numeral ordinal.In analiza se precizeaza felul (numeral cardinal sau ordinal),numarul (singular sau plural),genul (masculin sau feminin),cazul (Ac,N etc.), valoarea (valoare adjectivala sau substantivala) si functia sintactica (subiect, complement indirect etc.)De exemplutonguerima este cea mai buna.prima=num.ordinal,nr.sg,gen feminin,valoare substantivala, caz N, functie sintactica de subiect

| ExTaZy a răspuns:

Pai de ex: zece - numeral, genul... doar atatawinking

Alte răspunsuri
| anutza135 a răspuns:

Trei-Numeral,genul...
Doar asa...de clasa a 4-a

| HamsteRitaRiRi a răspuns:

De ex. 5-numeral cardinal simplu cu valoare adjectivala, cazul acuzativ, functia sintactica de atibut. sper ca ti-am fost de folos

Alte răspunsuri
| anonim16352 a răspuns:

Cum se analizeaza numeralul colectiv? Va rog spuneti-mi si mie.

| Vrabie_Adina_1990 a răspuns:

Dar t. clasa a 5-a?

| Sutu_Elena_1995 a răspuns:

Cum se analizeaza doua

| Moraru_Lina_1997 a răspuns:

1. Partea de vorbire:

– numeral

2. Clasa lexico-gramaticală:

a) numeral cardinal (propriu-zis, fracţionar, colectiv, distributiv, multiplicativ, adverbial)

b) numeral ordinal (propriu-zis, adverbial)

3. Categoriile gramaticale:

– genul: masculin / feminin (sau invariabil în raport cu genul)

– numărul: singular / plural (sau invariabil în raport cu numărul)

– cazul: N., G., D., A.

4. Funcţia sintactică:

– subiect, atribut, nume predicativ, complement

Model de analiză morfologică a numeralului

Pe urmă s-au arătat cei trei oameni călări. (M. Sadoveanu)

(cei) trei

1) numeral

2) numeral cardinal propriu-zis

3) invariabil în raport cu genul şi numărul, cazul nominativ

4) atribut