| omicaminciunaalba a întrebat:

Cum se calculeaza altitudinea?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Direct se calculeaza prin masurarea densitatii aerului la altitudinea de referinta (nivelul marii) si la altitudinea ce trebuie masurata. Apoi, din diferenta de densitati rezulta diferenta de altitudine, nu stiu exact prin ce relatie. Asta este o modalitate.
Una mai exacta, este masurarea topometrica, in care se iau niste puncte de referinta cu coordonate deja cunoscute, si se masoara coordonatele punctului fata de acestea.
Apoi, desigur, vine cea mai "tanara" dar si cea mai sigura masuratoare, aceea prin GPS.

3 răspunsuri:
| __1989_643F a răspuns:

Altitudinea se poate calcula cu altimetrul(corect: altometro). Depinde de setarile altimetrului, se poate seta in Feets(picioare) sau Metric(metrul).De obicei avioanele au altometro ce calculeaza in feets.Succes!

| Raluka289 a răspuns:

Înălțime a unui punct de pe suprafața pământului, considerată în raport cu nivelul mării.