| คηĐЯээд a întrebat:

Cum se calculeaza diagonala in triunghi si patrat?

4 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

1.Triunghiul nu are digonala. 2.la patrat este l radical din 2 (l=latura)

Răspuns utilizator avertizat
| luliluli a răspuns:

Triunghiul nu are diagonala. pentru patrat: trasezi diagonala patratului, si obtii 2 triunghiuri dreptunghice, cu catetele egale (l). Aplici teorema lui pitagora: patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor. i=radical din (l la puterea a doua +l la puterea a doua)= radical din 2l la puterea a doua = l radical din 2

| crissttian14 a răspuns:

Salut, Triunghiul nu are diagonala! iar la patrat este foarte simlu: Diagonala patratului= latura radical din 2