| Oprea_Adrian_1993 a întrebat:

Cum se calculeaza eroarea de masura pentru aria unei carti?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te referi la diferentele (pierderile) rezultate la taierea spre indreptare a paginilor, dupa legarea cartii?

| Oprea_Adrian_1993 explică (pentru Bula):

Da

| Bula a răspuns (pentru Oprea_Adrian_1993):

Poti face calculul simplu:
1-3 mm deplasare la taierea cu ghilotina (in functie de calitatea si precizia de taiere), la care se adauga raza de curbura de la indoirea foilor.
In practica, acesta inseamna un plus de 8-10% calculat peste suprafata finala totala a foilor, deci cel putin cu atat trebuie sa comanzi mai multa hartie.
Pierderea poate fi si mai mare daca marimea filelor nu este calculat bine, la taierea din coli sau din rola de hartie raman bucati nefolosite, ce se arunca.

| xYonasuper a răspuns:

La ce ai nevoie de asta?