| adry01 a întrebat:

Cum se calculeaza fusul orar? plzzz explicit exemplu

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Băi prietene, amicii ăştia ştiu totul dar nu ştiu să explice. Luînd, în mare, cele spuse de Lary Alina, trebuie să socoteşti astfel. Acele linii imaginare care împart pămîntul de la nord la sud, şi care sînt marcate pe orice hartă, se numesc meridiane şi sînt în total 360, adică 360 de grade. Exact cît are un cerc, care acum este chiar perimetrul pămîntulu i.Le împărţim la 24 şi căpătăm rezultatul 15.Adică 15 grade. Dar, orele zilnice sînt numai 24. Şi atunci, înseamnă că fiecărei ore îi corespunde distanţa de 15 grade măsurată pe meridianele globului şi această distanţă de 15 grade se numeşte "FUS ORAR". Cu alte cuvinte fiecărui fus orar de pe meridianele globului îi corespunde o oră din cele 24 de ore ale zilei. După cum numerotarea meridianelor se face de la un convenţional meridian ZERO, considerat a fi în dreptul localităţii Greenwich, de lîngă Londra. Tot de acolo porneşte şi numerotarea fuselor orare, această numerotare făcîndu-se de la Londra către vest, deci către America, apoi traversează Oc.Pacific pînă în Japonia, traversează Asia, Europa şi revine la Londra. Numărătoarea orelor însă se face de la est către vest, de acolo de unde răsare soarele.Pe distanţa a 15 grade terestre, toate localităţile aflate pe distanţa a 15 grade( adică a unui fus orar) au aceeaşi oră.La noi în Europa, noi România sîntem cu o oră în urmă faţă de Moscova, dar cu o oră înaintea orei Europei centrale( Viena, Praga, Roma, MaltaBerlin) şi cu două ore înainte de Londra, Madrid, Lisabona. Asta ce înseamnă. Dacă la Bucureşti este ora 10 dimineaţa, la Moscova e ora 11, la Viena e ora 9 iar la Londra ora 8 AM. TOATE ÎN ACELAŞI MOMENT. Cînd tu te uiţi la ceas şi vezi ora 10 dimineaţa vei şti că ÎN ACELAŞI MOMENT la Viena e, la LOndra e, în Islanda e..., la New York e.
Acuma să luăm să vedem cum e cu corespondenţa orelor. Să considerăm ora 5 dimineaţă la Şanhai. (China). Atunci acolo a răsărit soarele. Pămîntul se învîrte de la vest la est. De la Şanhai la Londra sînt 120 de grade. 120 :15 = 8. Aceasta ce înseamnă? Înseamnă că oraşul Şanhai se află cu 8 fuse orare înaintea Londrei şi atunci, dacă la Şanhai e ora 5 dimineaţa,, la Londra abia peste 8 ore va fi ora 5 dimineaţa. Deci acum la Londra este abia ora 21 ( adică 9 seara. iar la San Francisco este ora 13 ( 1 după amiază).
Funcţiede ora locală ZERO ( adică miezul nopţii) uneori se mai poate scrie o oră şi astfel: ora 6 AM ( ante meridian) sau eventual ora 15 ( dar şi 3PM). Acest PM se traduce "post meridian" ( după ora 12 a zilei)
Cam asta e!

| zdrangoi a răspuns:

Incearca sa intelegi de aici :
http://www.1lastminute.ro/Ora-pe-glob.aspx

| heLLbound a răspuns:

Pai in comaparatie cu Romania vrei?

Uita-te aici : http://www.zboruri-online.ro/fus-orar.phtml