| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media generala?

Răspuns Câştigător
| Bebe09 a răspuns:

Aduni toate mediile si le imparti la cate sunt

11 răspunsuri:
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Aduni toate mediile si le imparti la numarul lor.

| Crucified a răspuns:

Pai de exemplu: ai nota 7 si 9 iar tu faci 7+9=16 si imparti la numarul lor si este egal cu 8, usor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exemplu:
notele sunt 7, 9, 9, 6. Media = (7+ 9+9+6) : 4 = 7.75
Pentru materiile la care se dau teze media va fi egala cu media aritmetica a notelor, inmultit cu 3, totul impartit la 4.

| PulbereDeStea a răspuns:

Media pe semestru la o materie: aduni notele, le imparti la cate sunt, ori 3, plus teza, impartit la 4. (Daca nu ai teza doar aduni notele si le imparti la cate sunt).

Media generala pe semestru: aduni toate mediile de pe semestru si le imparti la cate sunt.

Media generala pe an la o materie:media generala de pe amandoua semestrele la o materie.

Media generala pe tot anul: media generala de pe semestrul unu cu media generala de pe semestrul doi.

| Mihaii24 a răspuns:

Cu media aritmetica.
De exemplu la mate ai un 5 si un 6. Faci asa: 5+6 = 11 : 2 =5, 50 | Tu imparti la cate note ai.

Alte răspunsuri
| Chio9 a răspuns (pentru Mihaii24):

Mihaii24 gresit ce ai scris. 5 + 6 = 11 : 2 = 5... din ce ai scris u rezulta ca 5 + 6 = 5. Referitor la medie..Aduni toate mediile (nu uita purtarea laughing ) si imparti la cate sunt.

| Mihaii24 a răspuns (pentru Chio9):

Esti tu un incult. 5+6 = 11 -.-" Si 11 impartit la 2 oare cat face? raised eyebrows Exact... face 5.5 mai pe intelesul tau.Cinci virgula cinci.(5, 5) Capis? A da..si 5,5 = 6 (rotunjit.) Nu mai vorbi copile daca nu stii.

| DeGea1 a răspuns:

Faci media semestriala! daca pe sem I ai media 9 si pe sem II ai tot9 faci 9+9=18:2=9 e media

| AndreiDr a răspuns:

Media pe an este alcatuita din medie primul semestru si al doilea semestru supra 2.
Media generala pe 4 ani este suma mediilor celor 4 ani supra 4.

| dameit9 a răspuns:

Pai : de exemplu ai 11 materii.
Romana: 9
Engleza: 9
Mate:8
Franceza:7
Tehnologie:10
Fizica:9
Desen: 10
Optional: 10
Biologie:6
Chimie: 4
Sport: 10
Asa acum le aduni: 9+9+8+7+10+9+10+10+6+4+10= 92:11(pentru ca ai 11 materii)= 8.36
Sper ca te-am ajutat funda?big grin