| Eu500 a întrebat:

Cum se calculeaza media la matematica cu tot cu teza ca am auzit ca cu teza se calculeaza alt cumva nu se calculeaza normal le aduni pe tote vezi cat iti da si le imparti la cate note sunt nu este asa ca cu tot cu teza am inteles ca se calculeaza alt cumva imi puteti spune cum se calculeaza cu teza

Răspuns Câştigător
| Adixuuu a răspuns:

Media aritmetica(adica suma notelor-fara teza-impartit la numarul lor)ori 3 plus teza, totul impartit la 4.
ex: (9+9+9)/3*3+7(teza)/4
27/3*3+7/4=9*3+7/4=27+7/4=34/4=8,5(asta e media) sper ca ai inteles ceva

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vine media nerontujira ori 3 plus teza impartit la 4.

| TheRaul556 a răspuns:

Media fara teze ori 3(x3) +teza impartit la 4

| numepublic20000 a răspuns:

3 ori media plus teza impartit la 4...3x media + teza : 4

| DynaDyna2000 a răspuns:

Aduni toate notele tale de la matematica(materia respectiva)de pe semestrul respectiv, suma obtinuta o imparti la cete note ai adunat(Ex.:9+8+10=27 27:3=9),catul il aduni cu nota de la teza(9+8=17)iar apoi imparti la 2(17:2=8,5 adica 9) si ai obtinut nota iti urez succes la aflarea notei.