| RobertPanturuAlin a întrebat:

Cum se calculeaza media la romana/mate?
Si cand facem media direct, daca vine 4.5, pot rotunjii la 5 si dupa sa inmultesc cu 3 +4 din teza si impart la 4?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.120, alin.4 din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca media notelor a iesit 4.5, iar in teza ai luat 3 sau 4, se aduna cu nota din teza si se imparte la 2, iar aceea este media, uite aici:

Daca ai: (media notelor 4.5 + 3 la teza ): 2 = 3.75 >> media va fi in cazul asta 4
Daca ai (media notelor 4.5 + 4 la teza ): 2 = 4.25 >> media va fi in cazul asta tot 4

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Se calculează așa:
Media notelor (nerotunjită) se înmulțește cu trei, rezultatul îl aduni cu teza, ia rrezultatul de aici îl împarți la patru.

4, 5 (media notelor) x 3 + 4 (nota din teză) : 4= 4, 37

PS. E situație de corijență.

| anoniiim1807 a răspuns:

Se face așa: media notelor (aduni notele si le împărți la cate sunt) ori 3 plus teza totul împărțit la 4.
Nu rotunji nimic.
Deci:media notelor x3+teza:4.

| Cata_Roman_Catalin_1987 a răspuns:

Nu rotunjesti faci direct 4.5 inmultit cu 3 plus teza impartit la 4