| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Cum se calculeaza media semestriala?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o medie artimetica a mediilor obiectelor din semestrul respectiv

| stlucian a răspuns:

Aduni toate notele luate in lucrari sau la oral, le imparti la numarul lor, rezultatul il inmultesti cu 3, dupa care ce iti da aduni cu nota de la teza si in final imparti la 4.

Ex: note: 10, 8, 9, 10
nota teza: 9
MEDIA: 10+8+9+10= 37/4= 9.25x3 =27.75+9 =36.75/4 =9.18

| alexs99 a răspuns:

Dacă nu ai dat teză la materia respectivă, faci media aritmetică a notelor.
Media unei materii la care ai teză se calculeaza după următorii paşi:
1.Calculezi media fără teză.
2. Înmulţeşti media notelor fără teză ci 3.
3.Aduni rezultatul cu nota din teză.
4. Împarţi rezultatul la 4.
O zi bună.

| Blondiii67 a răspuns:

Aduni toate notele luate, le imparti la cate note sunt [ex:daca ai 3 note imparti la 3], iar rezultatul impartirii il inmultesti cu 3, dupa aceea aduni cu nota de la teza si imparti rezultatul la 4.

Ex: note: 7, 9, 10, 8
nota teza: 8
MEDIA: 7+9+10+8 =34:4= 8.5x3=25.5+8=33.5:4=8.37 [nota 8]