| St3fanuTz a întrebat:

Cum se calculeaza perimetrul unui triunghi ascutitunghic?

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

De fapt, perimetrul nu are nici o legatura cu faptul ca acel triunghi este ascutitunghic. Perimetrul = suma lungimilor tuturor laturilor acelui triunghi.
Sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă stefănutză, tu nu ai manual? În manualul tău nu scrie acest lucru? Ce înseamnă perimetrul unui poligon?
Ți se pare mai ușor să apelezi la TPU?
Ce ai face dacă nu ar exista TPU?
Băi, fraților, sînteți incorigibili!

| St3fanuTz explică (pentru corolav):

Omule, am cautat... ce crezi ca sunt atat de... incat sa nu caut? nu am gasit si de asta am apelat la TPU!

| corolav a răspuns (pentru St3fanuTz):

Exclus! Nu pot să te cred. Înseamnă că nu ai știut unde să cauți. Nu ți se poate cere ceva ce nu există în manual. Și chiar așa de ar fi. Întreabă -l pe profesor. Nu e nici o rușine. Sau, poate că el a spus la oră și tu nu ai fost atent. Dar, dacă tu nu știi, întreabă întîi pe un coleg de -al tău. Și, în ultima instanță, pentru orice cuvînt pe care nu îl cunoști, intră pe Google la cuvîntul DEX ( Dicționarul EXplicativ al limbii române ) și acolo ți va spune ce înseamnă perimetru. Termenul de „triunghi ascuțitunghic" unde l-ai găsit? În care manual? Ești cam anapoda, amice,! Ce nu trebuie, știi, iar ce trebuie...nu știi. "Curat - murdar!"

| St3fanuTz explică (pentru corolav):

Adevarat ...

| aladinbeci a răspuns:

Perimetrul este egal cu suma celor trei laturi ale triunghiului.

| crystynel23 a răspuns:

Perimetrul nu tine cont de tipul poligonului, intotdeauna perimetrul este egal cu suma laturilor

| dragos161 a răspuns:

Perimetrul este agal cu suma tuturor laturilor

| lerys a răspuns:

Confunzi perimetrul cu aria?

| RobeRtAG a răspuns:

Ms si mie, stiu ca pe voi ma pot baza