| stefan_9987 a întrebat:

Cum se calculeaza procentele? Explicati-mi cat mai babeste posibil.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Acest cuvînt „procent" provine din combinația „pro" și „cent", cît pentru a o suta parte dintr-un întreg.
Probabil că ai auzit de expresia „sută-n sută". Ceea ce înseamnă totul.
Acest „totul " înseamnă și „în întregime". Deci ÎNTREGUL.
Cînd vorbim despre „întreg " acesta poate fi... oricît.
Și 1, și 2, și 100, și 1000, și un milion, și o sută de milioane.
Dar asta nu înseamnă că 1 este egal cu un milion. Nu!
Totul depinde de ceea ce reprezintă întregul și cît este el evaluat.
De exemplu, un întreg poate fi o țară iar numărul său de locuitori, sau suprafața sa în kilometri pătrați
reprezinta cifra care este specifică acelui întreg.
Să ne referim cumva la România.
Ea are o suprafață de aproximativ 234.000 kilometri pătrați.
Într-un anumit context acest 234.000 reprezintă ÎNTREGUL. Față de acest reper se poate calcula cît este in sfert ( adică a patra parte) sau jumătate ( deci împărțit la doi) din suprafața sa.
Vorbind de populația României ( nu mai știu exact cît e acum, vreo 20 de milioane, să zicem ), acest 20 de milioane reprezintă ÎNTREGUL sau, altcumva spus, 100 la 100. Scris și așa; 100%.
De ce e așa? pentru că 100: 100 = 1.
Voi reveni.

17 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cît e un sfert din 20 de milioane? 20: 4= 5
Dar o jumătate? 20 : 2 = 10milioane.
Să trecem acum la procent.
Am zis mai sus că 100% înseamnă tot întregul.Adică 100 de procente.
Atunci, jumătate din acest întreg cît e?
100: 2=50, adică 50%.
Dar un sfert? 100: 4 = 25, adică 25%.
Mergînd la cea mai mică unitate procentuală, adică un procent, provenit din 100: 100 = 1, adică 1 %.
Revenim la suprafața României.Am spus că are 234.000 km. pătrați.
Voi reveni

| corolav a răspuns:

Această cifră de 234.000 reprezintă întregul, deci 100%.
Cît e o jumătate ( adică 50%)?
234.000: 2 = 117. 000km pătrați.
Dar un sfert? ( adică 25 %)?
234.000: 4 = 58. 500km pătrați.
Dar, să presupunem că într-o problemă nouă ni se spune că 12% ( deci un procent mai diferit de cele de mai sus)din suprafața țării e acoperită cu păduri. Care este această suprafață?
Aici e puțin mai complicat dar nu prea greu totuși.
Putem folosi două metode.
Voi reveni.

| corolav a răspuns:

1)Aflu cît reprezintă in procent( deci a suta parte sau 1%).
Asta înseamnă să împărțim întregul la 100.
234.000: 100 = 2340. Deci 1% este 2340.
Dar 12 %? De 12 ori mai mult, adică
2340x12= 28.080 km pătrați.
Cu alte cuvinte 28.080 km pătraţi din teritoriul României este acoperit de păduri.
2) O a doua modalitate este următoarea.
Apelăm la ceea ce îndeobşte se numeşte ]regula de trei simplă[.
Aceasta se bazează pe principiul
de bayă al proporţiilor.
Voi reveni

| corolav a răspuns:

Ce spune acest principiu?
Într-o proporție produsul mezilor este egal cu produsul extremilor.
Și atunci venim la problema noastră.
Dacă 234.000 reprezintă 100 %
x reprezintă 12 %
x= 234. 000x12 supra 100.
Adică 2340 x12 = 28.080 Exact ca și în primul procedeu.
În același fel putem proceda și în situația inversă.
Stim procentul, 12 % este 28.080.
Cît reprezintă întregul?
Cam asta e! Cred că ai înțeles.

| Motanul239 a răspuns:

Procent vine de la 100
deci faci asa
ai un numar X si vrei sa aflii cat la suta este din alt numar.Scrii
X/100 x numar (din care vrei sa aflii procentul) si cam atat.
de exemplu
vrei sa aflii cat la suta din 20 este 5
scrii X/100 x 20=5(x mic este semn de inmultire aici ok?)
si vine X = 5/20x100 => X = 500/20 X=25
asta este tot. Funda?

| adi32creeaza a răspuns:

Daca ai nevoie sa transformi in procente poti face direct online:
https://www.qtransform.com/......ocente.php

sau dupa regula de trei simpla:
https://www.qtransform.com/......simpla.php

| ioana23feb a răspuns:

Acest cuvînt „procent" provine din combinația „pro" și „cent", cît pentru a o suta parte dintr-un întreg.
Probabil că ai auzit de expresia „sută-n sută". Ceea ce înseamnă totul.
Acest „totul " înseamnă și „în întregime". Deci ÎNTREGUL.
Cînd vorbim despre „întreg " acesta poate fi... oricît.
Și 1, și 2, și 100, și 1000, și un milion, și o sută de milioane.
Dar asta nu înseamnă că 1 este egal cu un milion. Nu!
Totul depinde de ceea ce reprezintă întregul și cît este el evaluat.
De exemplu, un întreg poate fi o țară iar numărul său de locuitori, sau suprafața sa în kilometri pătrați
reprezinta cifra care este specifică acelui întreg.
Să ne referim cumva la România.
Ea are o suprafață de aproximativ 234.000 kilometri pătrați.
Într-un anumit context acest 234.000 reprezintă ÎNTREGUL. Față de acest reper se poate calcula cît este in sfert ( adică a patra parte) sau jumătate ( deci împărțit la doi) din suprafața sa.
Vorbind de populația României ( nu mai știu exact cît e acum, vreo 20 de milioane, să zicem ), acest 20 de milioane reprezintă ÎNTREGUL sau, altcumva spus, 100 la 100. Scris și așa; 100%.
De ce e așa? pentru că 100: 100 = 1.

| Oo_Smartwo_1982 a răspuns:

Un altfel raspuns:
Daca la magazin vezi o reducere de x% din pretul afisat.

Exemplu banal:
vezi 50 % reducere la un costum de 1000lei. Tu gandesti dupa logica, e jumate din suma, adica 500 lei.

matematic e asa: procentul real platit x (inmultit cu) pretul intreg : (impartit cu ) procentul intreg de 100%...adica:

50x1000:100=500

Exemplu complex... Daca la un magazin vezi 16% reducere la un produs de 369 lei, se calculeaza astfel :

logic, tu vei plati 84% din pretul produsului. Adica:
369 (pretul ) x84 ( %procentajul platit): 100 ( % procentajul intreg) = 309.9 lei vei plati.

369x84:100=309.9

sper ca va este de folos happy

| Oo_Smartwo_1982 a răspuns (pentru Oo_Smartwo_1982):

La fel e si daca iti scade salariul cu 16% big grin

| G470 a răspuns:

Caluculul procentual se refera la cantitatea de produs care te intereseaza pe tine pe care o ai in 100 (unitati, depinde pentru ce vrei sa calculezi) de produse si se realizeaza cu regula de trei simple.

De exemplu vrei sa stii procentul de cartofi dintr-un amestec de legume ce contine: 10 kg cartofi, 3 kg morcovi, 6 kg varza si 2 kg ceapa.
Asta inseamna ca in cele 10+3+6+2=21 kg amestec ai 10 kg cartofi. Dar pe tine te intereseaza cate kg de cartofi ai in 100 kg de amestec.
Cu ajutorul regulii de 3 simple :
21 kg amestec... 10kg cartofi
100 kg amestec...X kg cartofi

X=(100*10)/21
X=47.619% cartofi

happy

| Zbarcea_mari_1995 a răspuns:

Cel mai usor este asa...sa zicem dam exemplu' e o problema. big grin.
"dupa o reducere de 15%, pretulunui obiect a devenit 54.pretul initial era..."
si acum rezolvarea cea mai simpla...
incepem prin imulti cei doi termeni (54*15),dupa care rezultatul se imparte la 100 happy, iar mai apoi adunam cu pretul actual (54)...adica 54*15:100=8,1+54=62.1 happy...

| Elena_Axinte_1950 a răspuns:

Va rog sa calculati 5% din 1784! Va multumesc anticipat!

| Alexandru_Panduru_1981 a răspuns:

1784*5:100=89,2

| Олюня a răspuns:

Procent : p % este raportul dintr-un numar (a).
Ex: 20% din 50 este =20 supra la 100 si *50 =cu 10 %, adica s-a inmultit 20 cu 50 si am obtinut 1000 dupa care 1000 am impartit la 100 si am obtinut 10%...))

| Lowrider_Catalin_1990 a răspuns:

Cat mai babeste posibil: Cat este 5% dintr-un numar(57000 spre ex): 57000 x 5/ 100= 2850