| anonim_4396 a întrebat:

Cum se citeste in limba romana capitala Canadei, QUEBEC? Dar in Engleza? Dar in Franceza?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Ottawa e capitala Canadei. happy
Dar Quebec se citește Kebek (Chebec).

| anonim_4396 explică (pentru ChristianKalman):

Mersi frumos

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mergi in Google Translate, alege limba dorită și vei afla cea mai precisă pronunție.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Si el insa stiu ca Google Translate are niste pronuntii bune, plus ca este cea mai cunoscuta optiune.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

BlueDark spune: In romana se citeste [Chiubec] iar tu, Chebec, stii sigur ca e Chebec, vreau ceva sigur nu presupunere.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiubec e in engleza. Chebec e in franceza.
Cum zona de est, unde se afla Quebec, a fost colonizata intai de francezi, pronuntia corecta este a francezilor, deci Chebec.

| wpetterssone a răspuns:

Quebek, în română de citește CHÉBEC, în engleză CÚÉBECC, în franceză CHEBÉCHI.

| BlueDark a răspuns:

In romana se citeste [Chiubec]

In engleza....Au astia un e mai prelung laughing

Franceza-o pronuntie mai scurta, accent pe "q"

| aNDREIEBAIATBUN a răspuns:

Engleza:bread
franceza:baguete

| RobertoBMW a răspuns:

In română se citește Chebec.