| AldeaDorin a întrebat:

Cum se comenteaza o opera literara?

Răspuns Câştigător
| xAllexutsa a răspuns:

COMENTARII LITERARE - romane, povestiri, fabule, schite

EXPRIMAREA SCRISA

Elaborarea unei compuneri solicita capacitatea de exprimare scrisa.

Capacitatea de exprimare scrisa presupune ca elevul stie si reuseste :

sa rezume un text literar dat cu modificari facute la trecerea din vorbirea directa in cea indirecta;

sa caracterizeze un personaj dintr-un text studiat sau la prima vedere;

sa redacteze un text in care sa se evidentieze caracteristicile fundamentale ale unei opere literare/ ale unui fragment de text literar dat (sa motiveze intr-o compunere, conform unor cerinte specificate, apartenenta unui text la un gen sau la o specie literara: basmul, schita, nuvela, romanul, balada, fabula, doina, pastelul, imnul, comedia; sa analizeze un text, valorificand structura acestuia si resursele expresive ale limbii);

sa redacteze diferitele texte cu destinatie functionala: cerere, invitatie, scrisoare, telegrama;

sa aplice, in redactarea unui text, normele ortografice, de punctuatie si de exprimare corecta;

sa exprime, in scris, intr-un mod corect, logic, convingator si coerent, diferitele idei, opinii, atitudini, prin utilizarea unui vocabular, a unui registru de comunicare si a unui stil, adecvate contextului si in conformitate cu normele de redactare.

Modificari facute la trecerea din vorbirea directa in cea indirecta

— dispar:

— unele semne de punctuatie: [?], [!], [...], [„..."], [—] si unele virgule; 42754xyr65koh6c

— unele parti de vorbire: interjectii, substantivele sau pronumele in cazul

vocativ;

— apar:

— verbe de declaratie: a zice, a spune, a intreba, a raspunde etc; yo754x2465kooh

— elemente de subordonare in fraza (conjunctii subordonatoare, adverbe

si pronume relative etc.);

— se modifica:

— persoana pronumelor personale si reflexive, ca si a verbelor (persoanele I si a II-a se inlocuiesc cu a III-a);

— modul verbelor (imperativele se inlocuiesc cu conjunctive);

— unele propozitii principale devin secundare;

— topica propozitiilor si a partilor de propozitie. sauuu ` http://www.referatele.com/......le-com.php intra aici Bafta :*

3 răspunsuri:
| RMihai a răspuns:

Asta suna a tema dar,exista totusi o schema in functie de opere, epice sau lirice,trebuie stiute caracteristicile lor,dar in mare e acelasi lucru,se incepe cu prezentare autorului,anul publicarii operei,volumul din care face parte,semnificatia titlului,ideea generala motivul si se incepe interpretarea comentarea faptelor invatatura operei,adica ce reiese,punand citate din opera,se termina cu o concluzie a autorului adica vocea sau naratorul din opera, asupra a cea ce este prezentat, sunt sigur ca nu ai inteles nimic, cauta pe google mai detaliatwinking

| freetime2000 a răspuns:

O opera literara se comenteaza prin ce-ti place la ea si ce nu-ti place. si argumenteaza raspunsurile...

| denisa_6662 a răspuns:

In introducere scrii definitia acelei opere iar apoi incepi sa enumeri caracteristici ale acesteia si dai si citate mici din opera ca ex.