| OnlyDga a întrebat:

Cum se comporta o persoana cu ADHD și pe lângă asta fiind si într-o depresie? E vorba de de o fata. Și cum ar trebui sa ma comport și eu cu ea ca să o pot ajuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tulburarea de deficit de atentie si hiperactivitate

o recunoastem prin faptul ca nu mai intelegem unelele lucruri, nu putem fi atenti sau nu retinem unele lucruri

Da, este o tulburare cu care te naști.

Depresia la rândul ei, și "ea" afectează creierul, funcția cognitiva în special. Ce înseamnă asta?,, ca afectează memoria pe termen relativ lung - sau scurt, implicit atenția, organizarea, și cauzează pierdere scurte de memorie (la unii, nu la toți depresivii)

Persoana respectiva suferă de de depresie in cadrul tulburării ADHD, aceasta tulburare ia cauzat depresia în principal.

Nu se comporta ca un om sanatos, Tulburarea aceea ADHD este cronica, nu se poate vindeca, depresia este într-o alta ordine o boala destul de grava dacă e și "ea",, cronica ".
Cu tratament antidepresiv poate ameliora unele simptome, în asa mod sa ducă relativ o viata" "normala", sa fie funcțională în societate.
Chiar dacă prezinta probleme cu atenția, concentrarea și alte lucruri, depresia este o boală mai grava, adică netratata pe perioade îndelungate poate duce la gânduri /ideatii de sinucidere, izolare completa de societate, tristețe profunda, agresivitate, iritabilitate, impulsivitate, ostilitate, anxietate, și în cazuri foarte tare inflamații la nivel cerebral. De la depresie se pot declanșa o serie de boli mult mai grave, fiindcă depresia severa induce un stres ieșit din comun, și din nou poate cauza anxietatea, anxietatea la rândul ei dacă nu este tratata corespunzător poate ajunge glonț la paranoia /psihoza/delir /probleme cardiovasculare, probleme cu tensiunea,, și poate declanșa chiar boli autoimune extrem de grave cum ar fi LUPUSUL, sau chiar cancer /diabet. Totul datorita acelui stres major, și stres cronic.

Cu alte cuvinte :

Depresia este o stare mentală de tristețe persistentă care poate afecta gândurile, comportamentul, emoțiile și starea de bine a individului. Persoanele depresive trăiesc emoții de tristețe, anxietate, lipsă de speranță, îngrijorare, neajutorare, lipsă de valoare, vinovăție, iritabilitate sau agitație. Ele își pierd interesul pentru activități care înainte erau plăcute, le scade pofta de mâncare sau mănâncă excesiv, întâmpină probleme de concentrare a atenției sau de luare a deciziilor. Adesea, persoanele depresive au probleme cu somnul (insomnie sau dormit excesiv), se simt obosite, sunt lipsite de energie sau foarte agitate și pot avea acuze somatice. Când întensitatea simtomelor trece de o anumită limită, aceste persoane se pot gândi la sinucidere. Dacă simptomele durează mai mult de două săptămâni și împiedică persoana să își desfășoare normal activităților zilnice înseamnă că depresia are o intensitate clinică.

2 răspunsuri:
| InYourPants a răspuns:

Neatenta, uituca, procrastineaza nu poate incepe lucruri nu poate sa le duca pana la capat, orice lucru marunt ii e mai greu decat unui om normal
Nu ai ce face nu se vindeca
Sa ia medicamente
Pentru depresie psiholog

| OnlyDga explică:

Si puteți sa ma faceți și mai inteles ce înseamnă ADHD e cumva o boala din naștere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnlyDga):

Tulburarea de deficit de atentie si hiperactivitate

o recunoastem prin faptul ca nu mai intelegem unelele lucruri, nu putem fi atenti sau nu retinem unele lucruri

Da, este o tulburare cu care te naști.

Depresia la rândul ei, și "ea" afectează creierul, funcția cognitiva în special. Ce înseamnă asta?,, ca afectează memoria pe termen relativ lung - sau scurt, implicit atenția, organizarea, și cauzează pierdere scurte de memorie (la unii, nu la toți depresivii)

Persoana respectiva suferă de de depresie in cadrul tulburării ADHD, aceasta tulburare ia cauzat depresia în principal.

Nu se comporta ca un om sanatos, Tulburarea aceea ADHD este cronica, nu se poate vindeca, depresia este într-o alta ordine o boala destul de grava dacă e și "ea",, cronica ".
Cu tratament antidepresiv poate ameliora unele simptome, în asa mod sa ducă relativ o viata" "normala", sa fie funcțională în societate.
Chiar dacă prezinta probleme cu atenția, concentrarea și alte lucruri, depresia este o boală mai grava, adică netratata pe perioade îndelungate poate duce la gânduri /ideatii de sinucidere, izolare completa de societate, tristețe profunda, agresivitate, iritabilitate, impulsivitate, ostilitate, anxietate, și în cazuri foarte tare inflamații la nivel cerebral. De la depresie se pot declanșa o serie de boli mult mai grave, fiindcă depresia severa induce un stres ieșit din comun, și din nou poate cauza anxietatea, anxietatea la rândul ei dacă nu este tratata corespunzător poate ajunge glonț la paranoia /psihoza/delir /probleme cardiovasculare, probleme cu tensiunea,, și poate declanșa chiar boli autoimune extrem de grave cum ar fi LUPUSUL, sau chiar cancer /diabet. Totul datorita acelui stres major, și stres cronic.

Cu alte cuvinte :

Depresia este o stare mentală de tristețe persistentă care poate afecta gândurile, comportamentul, emoțiile și starea de bine a individului. Persoanele depresive trăiesc emoții de tristețe, anxietate, lipsă de speranță, îngrijorare, neajutorare, lipsă de valoare, vinovăție, iritabilitate sau agitație. Ele își pierd interesul pentru activități care înainte erau plăcute, le scade pofta de mâncare sau mănâncă excesiv, întâmpină probleme de concentrare a atenției sau de luare a deciziilor. Adesea, persoanele depresive au probleme cu somnul (insomnie sau dormit excesiv), se simt obosite, sunt lipsite de energie sau foarte agitate și pot avea acuze somatice. Când întensitatea simtomelor trece de o anumită limită, aceste persoane se pot gândi la sinucidere. Dacă simptomele durează mai mult de două săptămâni și împiedică persoana să își desfășoare normal activităților zilnice înseamnă că depresia are o intensitate clinică.