| vladciubuc10 a întrebat:

Cum se desfasoara examenul de licenta la informatica?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai depus lucrarea de licență.
Aceasta a fost lecturată de o comisie formată din pofesorii tăi, specialiști în acest domeniu.
Eșri invitat în fața acestei comisii la o dată prestabilită și făcută publică la afișier (examenul este cu public înafară de cazul când licența nu abordează un domeniu secret).
Comisia te invită să prezinți verbal un rezumat al lucrării întocmite, concluziile și valoarea ei de noutate în domeniu, aportul dtale personal, cam 15 minute.
Apoi discută cu tine despre diferite aspecte ale lucrării, pentru a se convinge că este lucrarea ta personală și nu a făcut-o altcineva.
Astfel se notează valoarea lucrării, așa cum rezultă ea din lectură și din prezentarea dtale.
Apoi comisia analizează și decide prin deliberare nota.

| unvecin a răspuns:

În cazul meu, în urmă cu 10 ani, a trebuit să prezint proiectul pe care l-am făcut și să răspund la întrebările celor cred că 3 profesori din comisie, care răsfoiau ce am scris în lucrare. N-a fost deloc complicat pentru că era munca mea și știam ce am acolo. Succes!

Cred că depinde și de universitatea la care ești / vei fi. Cel mai bine întreabă acolo oameni care au terminat recent.

| vladciubuc10 explică (pentru unvecin):

Raspunsul il primesc pe loc?

| unvecin a răspuns (pentru vladciubuc10):

Nu cred că e chiar pe loc. Pentru că nu vor zice profii în prezența ta: băi, eu îi dau 10, tu cât îi dai? Eu îi dau numai 8. laughing Dar apare un tabel cu notele destul de repede după ce s-a terminat, cred. Și poți contesta.