| CataPVL a întrebat:

Cum se egaleaza termenii intr-o reactie la chimie?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Câte molecule de (apă, oxigen, hidrogen etc.) intră, atâtea trebuie să-ți iasă

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mol la mol

| TristanTzara a răspuns:

Trebuie să ai același număr de C (carbon), H (hidrogen), O(oxigen) etc. pe ambele părți ale săgeții.

ex. C6H12O6+ O2--> CO2+ H2O

îl egalezi astfel: C6H12O6+6O2-->6CO2 +6H2O
Dar fi atent și la numerele mici, pe care eu le scriu în stânga, în 6H2O sunt 6 molecule de apă care conțin 2 molecule de hidrogen fiecare, în total 12 molecule de hidrogen, care sunt toate conținute în dreapta într-o singură moleculă de glucoză (C6H12O6).