| Memesita a întrebat:

Cum se explica "orbirea", in timp de noapte a unui sofer care circula pe un drum dupa ploaie, de care farurile unui automobil ce vine din sens opus?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Se refera la faptul ca ochiul este deja adaptat la intuneric. cand o sursa de lumina puternica vine ochiul trebuie sa se adapteze. aici ma refer la pupila care se dilata/ contracta pentru a ajunge la nivelul optim de lumina
nu mai stiu cum era dar stiu ca timpii de adaptare de la lumina la intuneric si invers, sunt diferiti.