| Elly1 a întrebat:

Cum se formeaza If Clause si Passive Voice? va rog spuneti-mi dau funda!

Răspuns Câştigător
| alexboss5555 a răspuns:

If clause- propozitie principala+if+propozitie secundara=future tense+if+present[adica prima propozitie( trebuie sa stii conjunctia) este cea principala in care se foloseste viitorul, dupa ea pui IF si dupa if a doua propozitie, cea secundara, unde se foloseste prezentul]
EX:I will go on a trip(1) if the weather is fine(2).
(1)-propozitie principala
(2)-propozitie secundara
Passive voice- nu o stiu, sorry. Sper ca te-am ajutat cu If Clause.

| ovidaxen a răspuns (pentru alexboss5555):

Da,asta e conditia 1(cea scrisa de alexboss555)
Conditia 2:past tense simple(verb neregulat la forma a doua sau verb+terminatia -ed la verbe regulate) +IF+present conditional(would +verb)
Conditia 3: past perfect(have +forma a treia a verbului) +IF+past conditional(would have +forma a treia a verbului)
Mai este si conditia zero: present+if+present

1 răspuns: