| ElSueno a întrebat:

Cum se inmulteste un numar cu o litera?
Daca am de exemplu 2*2u =
Sau 2 * v

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iamprettybored a răspuns:

Litera... e tot un număr, doar că nu știm care, așa că-l notăm cu literă. Înmulțirea are loc la fel cum ar avea cu orice alt număr.

2*2*u=4*u
și 2*v... rămâne 2*v, se scrie și 2v, rămâne așa până când aflăm valoarea lui v și îl înmulțim cu 2.

Necunoscuta poate însă fi și altceva decât un număr. Poate fi o matrice, o mulțime de numere, o funcție... Nu-ți bate capul cu astea, presupun că mai ai până să ajungi acolo.

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

2*2 mere = 4 mere
2*pere = 2 pere.

| aXy99 a răspuns:

Nu se inmulteste.
In cazul 2*2u se inmultesc cifrele cu cifrele si literele de acelasi fel separat, deci 2*2u este egal cu 4u (care este 4 * u)
2*v=2v Il lasi asa, nu ai ce sa-i faci.

| Bizon95 a răspuns:

Literele se inmultesc?!?
NU stiam asta
credeam ca odata ce ajung intr-o carte, acolo raman big grin

dar, necunoscute sau variabile, se inmultesc cum ti-a zis iamprettybored tongue

| Ineys a răspuns:

Despre ce vorbim? Matematica? Informatica?

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

Geografie cred.

| Ineys a răspuns (pentru aXy99):

Asa ma gandeam si eu... ca daca e vorba de matematica, pare o intrebare pusa in gluma.

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

O fi clasa a 3-a sau a 4-a cand de abia invata inmultirea si nu a inteles.

| Ineys a răspuns (pentru aXy99):

Un pusti de clasa 3-a cu 600 de raspunsuri aici... greu de crezut.

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

N-am fost atent la astfel de detalii, acum m-am uitat peste raspunsuri, nu pare a avea 10 ani.

| ElSueno explică (pentru aXy99):

Bine ca sunteti voi desteptii Pamantului, copiii lui Pascal.

| aXy99 a răspuns (pentru ElSueno):

Fix mie te-ai gasit sa-mi comentezi? Ai citit macar raspunsul meu?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Se considera ca litera are 1 in fata, daca nu are nimic
2 inmultit cu 2u =4u
2 inmultit cu v= 2 inmultit cu 1v=2v