| FantassyyN a întrebat:

Cum se numea Marea Neagra in antichitate?

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Cei mai dintâi menționați locuitori ai țărmurilor mării Negre, anume Cimerienii și Sciții (popoare indo-europene), o denumeau « Axaina », adică "albastru închis". În vremea colonizării grecești marea se numea « Pontos Euxeinos », adică "marea primitoare", poate prin preluare fonetică a denumirii « Axaina ». Romanii au transcris denumirea sub forma « Pontus Euxinus », folosind însă și « Mare Scythicum », iar ulterior, în vremea împărăției Bizantine, în Evul Mediu, apar denumirile de « Μεγάλη Θάλaσσa » ("Megali thalassa" preluată în românește ca « Marea cea mare » din documentele lui Mircea cel Bătrân și în italiana genovezilor ca « Mare maggiore ») și de « Kaικίaς Θάλaσσa » ("Chechias thalassa", anume "marea crivățului", preluată în bulgărește ca « море Сесил » : "marea oarbă" sau "închisă"), denumiri prezente în hărțile venețiene precum și în cronicile lui Wavrin și lui Villehardouin.
Calificativul Neagră, apare în secolul XV e.n. odată cu extinderea Imperiului turcesc.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Gastronomie"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Pontus Euxinus. FUNDA? Please! Mai multe informatii gasesti pe Wikipedia.

| Almássy a răspuns:

Ce cauta intrebarea asta la gastronomie?:_

| Kiki20098 a răspuns:

Care sint activitatile interzise copiilor?

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
In Antichitate, se numea
Sper ca te-a ajutat si raspunsul meu..si..poate o fundita?puppy dog eyes
Bye happy

| Constantin_Radu_1994 a răspuns:

În vremea colonizării grecești marea se numea « Pontos Euxeinos », adică "marea primitoare"

| Denniissaa a răspuns:

Romanii ii spuneau "Pontus Euxinus", dar foloseau si denumirea de " Mare Scythicum".

| agalex a răspuns:

Pontus Euxinus parca. Funda?love struck

| Aurora_Oprea_1955 a răspuns:

Raspunsul tau aici... pontul euxin